Eskiderbent, Zile


Eskiderbent, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

İlçenin batısında bulunan ve İğdir, Karaşeyh, Ağılcık, Kazıklı köyleri ile komşu olan Türkderbenti Köyünün 1650 yılında Karslı ve Arakpirli aileleri tarafından kurulduğu söylenmektedir. Çevrede Eski-Derbent olarak bilinen köyün asıl ismi Türkderbenti'dir. Köyün ilçeye uzaklığı 33 km. dir. 49 haneden ibaret olan köyde, 2000 dekar kıraç, 1000 dekar sulak arasizi olan köyün gelir kaynakları tarım, hayvancılık, sebzecilik ve meyveciliktir. Köyde, ilköğretimin 8 yıla çıkarılmasıyla ilk 5 yılı köyde bulunan okulda, son 3 yılı ise taşımalı öğretim sistemiyle yapılmaktadır. Okuma-yazma oranı % 95'dir. Köyde yaşlılar tarafından edinilen tecrübeye göre ayva çiçeğinin çok olması kışın çok soğuk ve uzun geçeceğine işaret olarak kabul edilir. Hamurdan yapılan erişte ve hingel yemekleri meşhurdur.

Kültür

Giyim kuşam olarak kadınlarımız etek blus başında oyalı bürük veya yazma denen başörtüsünü alırlar. Ayakkabıda orta yaşın üstündekiler halen karalastik(ayakkabı) giyerler.Yani giyim kuşamda muhafazakar bir çizgide gidilir.Kadınlar halen patik örerler kendilerine erkeklerin giyimi normal klasik giyim tarzıdır.Eskiden don göynek varmış ama şimdiki kuşak bunu bilmiyor.Eskiden erkekler genellikle yün çorap giyerlermiş ama şimdi giyilmiyor.

Coğrafya

Tokat iline 100 km, Zile ilçesine 33 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 214
1997 220

stanbuldan köyümü hasretle ve özlemle takip ediyorum yazan murat karslı köyümüzün güzeliğini ve zerafetini anlatan arkadaşlarıma teşekür ederim durmuş karslının oğlu murat karslı köyumdekılere selamlrım ve saygılarımla.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Asım AKSAN 2004 - Ali BARIŞ 1999 - Ali BARIŞ 1994 - Ali KARSLI 1989 - Mustafa AKSAN 1984 - Aziz ARAPKİRLİ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır, yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün su ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol (toprak) olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Geçiminin yarırısını araziden temin etmeye çalışan köyün, sulama suyu olup yeterince değerlendirilememektedir.Arazi içerisinde düzgün kanal sistemi olmadığından, hem su israfı olmakta, hem de arazinin birçok kısmı sulanamamaktadır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Eskiderbent, Zile Hakkında Bilgi

Eskiderbent, Zile

Eskiderbent, Zile
Eskiderbent, Zile

Eskiderbent, Zile Hakkında Video


Eskiderbent, Zile konusunu görüntülemektesiniz.
Eskiderbent, Zile nedir, Eskiderbent, Zile kimdir, Eskiderbent, Zile açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video