Eşfak Aykaç


Eşfak Aykaç, (d. 1 Ocak 1918, Kınalıada, İstanbul - 21 Kasım 2003, Bakırköy, İstanbul), Türk eski futbolcu ve teknik direktör. Galatasaray camiasi tarafindan kulübün önemli futbolcuları arasında gösterilmektedir. 21 Kasım 2003 tarihinde tedavi gördüğü Bakırköy Acıbadem Hastanesi'nde vefat etti. 22 Kasım 2003 Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Konu başlıkları

 • 1 Futbolculuk kariyeri
  • 1.1 Kulüp takımları kariyeri
 • 2 Teknik direktörlük kariyeri
 • 3 Gazetecilik kariyeri
 • 4 Kaynakça
 • 5 Dış bağlantılar

Futbolculuk kariyeri

Kulüp takımları kariyeri

1918' de Kınalıada'da doğan Eşfak Aykaç, Galatasaray Lisesi'nde okuduğu yıllarda futbola başladı. Yazar, şair ve siyasetçi Fazıl Ahmet Aykaç'ın oğludur. Henüz 18 yaşındayken sarı kırmızılı formayı giymeye başlayan Aykaç, 1945'te futbolu bırakana dek Galatasaray'da sağ bek olarak görev yaptı. Galatasaray Lisesi'nde 12 yıl yatılı okumuştur. Lise'de Gündüz Kılıç ile aynı sırayı paylaşmıştır. İlk maçında Macar takımı Újpest Budapeşte'ye attığı gol ile Galatasaray'ın maçı 1-0 kazanmasını sağlamıştır.

Teknik direktörlük kariyeri

Futbola vedasından sonra teknik direktörlük yapmaya başladı ve Beykozspor 1908, Feriköy, Galatasaray ve Altınordu'yu çalıştırdı.

19 Şubat 1956 tarihinde Türkiye Millî Futbol Takımı'nın Altın Takım diye bilenen ve Ferenc Puskás gibi futbolculardan kurulu olan Macaristan Millî Takımını 3-1 yendiği maçta tek seçici (teknik direktör) olarak görev aldı.

Gazetecilik kariyeri

Futbola vedasından sonra teknik direktör olarak çalışmadığı dönemler gazetecilik yapti ve 1948 itibaren Zafer, Milliyet, Akşam, Yeni İstanbul, Son Havadis, Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerinde görev aldı.

Kaynakça

 1. ^ EŞFAK AYKAÇ (1918-2003)
 2. ^ Eşfak Aykaç vefat etti
 3. ^ TFF Karşılaşma raporu
 4. ^ Ünlü spor adamı Eşfak Aykaç vefat etti

Dış bağlantılar

 • mackolik.com İnternet Sitesi - Futbolcu Eşfak Aykaç Profili
 • mackolik.com İnternet Sitesi - Teknik Direktör Eşfak Aykaç Profili


Eşfak Aykaç Hakkında Bilgi


Eşfak Aykaç
Eşfak Aykaç

Eşfak Aykaç Hakkında Video


Eşfak Aykaç konusunu görüntülemektesiniz.
Eşfak Aykaç nedir, Eşfak Aykaç kimdir, Eşfak Aykaç açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru