Esenli, Bigadiç


Esenli, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

KÖYÜN TARİHÇESİ Esenli köyünün eski adı Okuf tur. Vakıf kelimesinin zamanla değişikliğe uğrayarak Okuf olmuştur. Balıkesir’in ilk Türk köylerindendir. Karesi Oğlu Emir Bey Vakfı bu köyde kurulmuştur. Köyün ilk kurucuları Karakazıklardır. Tarihte ‘’93 Harbi’’ olarak bilinen 1877–1878 (Rumi 1293) Osmanlı-Rus savaşından sonra Türkiye’ye göçe zorlanan insanların köye gelip yerleşmesiyle şimdiki halini almıştır. Köye sonradan gelip yerleşenlerin Bulgaristan Hasköy (Haskovo) bölgesinden geldiği kayıtlarda mevcuttur. Köye yerleşen muhacir halk kendi kültürlerini mesleklerini yansıtmaya başladığı dönemde Esenli köyü çekim merkezi haline gelmiştir. Taş ustaları, dülgerler, demirci ustaları ayrıca köyün Patlak, Başdere su kaynaklarına kurulan değirmenler Esenli Köyünden başka çevre köylerinde ihtiyaçlarını karşılamıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Esenli Köyü Balıkesir ilinin, Bigadiç ilçesine bağlı il ve ilçe merkezine uzaklığı 25 km. uzaklığında, kuzeyinde Aslıhantepecik, kuzeydoğusunda Ovabayındır köyü, güneyinde Güvemçetmi ve Çömlekçi köyü, güneybatısında Çağış köyü , batısında Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi ile çevrili olan hafif meyilli arazi üzerine kurulmuş Balıkesir’in en eski köylerinden bir yerleşimdir. Köye ulaşım il merkezinden Balıkesir-Bigadiç yolu 18. km’sinden Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesinin sınırını da oluşturan güneyindeki asfalt yol ile sağlanmaktadır.

İklim

Esenli Köyü iklimi Ege ve Marmara etki alanı içerisinde olup yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır.Buna bağlı olarak bitki örtüsü çalılıklardan oluşmaktadır.

Nüfus

2010 yılı Adrese Dayalı Nufus Kayıt Sistemi verilerine göre Esenli köyünün nufusu 657 dir. Nufusun 330 u erkek , 327 si kadındır. 1975-2000 yılları arasında diğer Anadolu köylerinde olduğu gibi nufus artışı geçim sıkıntıları sosyal yönden daha iyi olmak için köyden il merkezine göç olmuştur. Son yıllarda hayvancılığın cazip hale gelmesi köyde büyükbaş hayvancılığın çoğunlukta olması nedeniyle şehre göç büyük ölçüde durmuştur.

Ekonomi

Esenli Köyünün temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Son yıllarda girdi fiyatlarının artmasıyla tarımı ikinci plana itmiştir. Verimli arazi sahip olan köyde hayvancılığa dayalı tarıma yönelmektedir. Köyde yetişen ürünler başta buğday olmak üzere yulaf, haşhaş, nohut, anason sulama yapılabilen arazilerde silajlık mısır az miktarda olsa da salçalık domates ve biber yetiştirilmektedir. Son yıllarda bodur elma yetiştiriciliğine başlanmış olup köye uyum sağladığı getiri olarak ta alternatif ürün olarak köyde meyveciliğin başlaması açısından güzel bir örnek olmuştur. Büyükbaş hayvancılık Esenli köyünün temel geçim kaynağıdır. Süt sığırcılığı ve besicilik yapılmaktadır. Bunun yanında iki koyun ikide keçi sürüsü bulunmaktadır. Hayvancılığa yönelik 1978 yılında kurulan Esenli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kooperatif ortaklarına hizmet vermektedir. Köyde üretilen süt toplayıcılar aracılığıyla süt merkezlerindeki soğutma ünitelerinde soğutulup süt işleyen firmalara satılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Esenli köyünde muhtarlık binası, üç adet cami, ilköğretim okulu binası, üç adet kahvehane, altı adet bakkal, bir terzi bulunmaktadır. Esenli köyünün içme suyu iki ayrı kaynaktan iki su deposu aracılıyla içme suyu şebekesinden evlere dağıtılmaktadır. İçme suyu sıkıntısı bulunmamaktadır. Kanalizasyon şebekesi tamamlanmış olup iki adet öngörülen fosseptik çukurunun birisi tamamlanmıştır. İkincisinde tamamlanması için çalışmalar devam etmektedir. Esenli köyünün köyiçi yolları geniş ve düzenlidir. Sokaklarına kilit parke döşeme işi büyük ölçüde bitirilmiş kalan bölümlerde çalışmalara devam edilmektedir. Köyde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Sulama Kooperatifi, Avcılık ve Atıcılık Kulübü köy halkına hizmet vermektedir.Köyde eğitime büyük önem verilmektedir. Anasınıfı, birinci kademe eğitim köyde bulunan ilköğretim okulu binasında birleştirilmiş sınıf olarak verilmektedir. İkinci kademe eğitim taşımalı olarak Çağış köyünde sürdürülmektedir. 65 yaş altı okuma-yazma oranı %100 dür.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet

balıkkesirin güzel köyüne gemek isteyen turisler gelsin ahmet amca tost yapıyo lokanta yok demeyin gelinde bi kavun yiyin bu dünyada iken şerbet şerbet ben denedim cok güzelmiş bi daha gelecemEsenli, Bigadiç Hakkında Bilgi


Esenli, Bigadiç
Esenli, Bigadiç

Esenli, Bigadiç Hakkında Video


Esenli, Bigadiç konusunu görüntülemektesiniz.
Esenli, Bigadiç nedir, Esenli, Bigadiç kimdir, Esenli, Bigadiç açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video