Esengazili, Boyabat


Esengazili, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Günümüz Esengazili Köyü yaklaşık 50 yıl önce şu anki bulunduğu yerin 1 km ilerisinde "Eski Köy" olarak bilinen yerde bulunmaktaydı. Ancak köyde su sıkıntısı yaşanmasından dolayı köyün ileri gelenleri toplanmış ve köyü daha düz ve su sıkıntısı olayan bir alan olan şu anki yerine taşımışlardır.

Kültür

Köyde her yıl yakın köylerin ve başka şehirlere dağılmış olan köylülerin toplandığı, yağmur duasının edildiği ve köylülerin kaynaştığı "Keşkek Şenliği" düzenlenmektedir. Şenlikte yörenin meşhur yemeği olan "keşkek" büyük kazanlarla pişirilir ve köylülere ikram edilir. Öğle namazından sonra başlayan şenlik akşam namazına doğru köylülerin eve dağılmalarıyla son bulur.

Yörenin meşhur yemeklerinden biri keşkek iken bir diğeri ise Sırık Kebabı'dır. Sırık Kebabı, bir diğer adıyla kuzu çevirme günümüzde de Sinop, Kastamonu ve Çorum bölgelerinin vazgeçilmez tatları arasındadır. Küçük baş hayvan 130 cm genişliğinde ve 80 cm derinliğinde 1509 cm yükseklikteki ocaklarda pişirilir. Kuzunun takıldığı sırık yaklaşık olarak 2,5 metredir. çevrilirken sırık kullanıldığı için de Sırık Kebabı olarak bilinir. Kebabın en büyük özelliği ise soğuk yenmesidir.

Coğrafya

Sinop merkeze 109 km , Boyabat'a ise 19 km. uzaklıktadır.

Köyün hemen girişinde yer alan Kestüren Deresi (ismi Osmanlı zamanından gelmektedir) çok fazla akmamakla birlikte köyün doğal güzelliğinin temel taşlarından biridir.

Köyün meydanı "Tülekin (halk dilinde Tüleğen) Tarlası" olarak anılmaktadır. Tüm şenlik ve organizsayonlarda bu meydan kullanılmaktadır. Köyün okulu ve parkı da burada yer almaktadır. Köyde 3 adet oluk bulunmak olup biri bu meydandadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 28
2000 76
1997 126

Köyün yerleşik nüfusu çok olmamakla birlikte yazın bir artış söz konusudu

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Esengazili'nin, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Muhtarlığı geçen sene elinde bulunduran Esengazili köyü bu sene seçimleri kaybederek muhtarlığı "Şadılı Mahallesi" ne devretmişlerdir.

Yıllara göre köy muhtarları:

2010 - Necati BAYTAŞ 2004 - zeki türkeş 1999 - Zeki Duman 1994 - Ali Duman 1989 - Ne Biliyim Bennn

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu ve kanalizasyon vardır

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Esengazili, Boyabat Hakkında Bilgi


Esengazili, Boyabat
Esengazili, Boyabat

Esengazili, Boyabat Hakkında Video


Esengazili, Boyabat konusunu görüntülemektesiniz.
Esengazili, Boyabat nedir, Esengazili, Boyabat kimdir, Esengazili, Boyabat açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru