Sun . 20 Jan 2020

Рымска-каталіцкая архідыяцэзія Нуэва-Памплона

Рымска-каталіцкая архідыяцэзія Нуэва-Памплона Лацінская мова: Neo-Pampilonensis - архідыяцэзія, размешчаная ў горадзе Нуэва-Памплона ў Калумбіі - Змест - 1 Гісторыя - 2 ардынарыі - 3 Суфраганскія епархіі - 4 Глядзіце таксама
5 Нататкі
6 Знешнія спасылкі
Гісторыя
25 верасня 1835 г. Папа Рыгор XVI заснаваў епархію Нуэва-Памплона з мітрапаліцкай архідыяцэзіі Сантафе-ан-Нуэва ў Гранадзе. Багота Першы біскуп Хасэ Хорхе Торэс Эстанс, ураджэнец Картахены, кіраваў з 30 жніўня 1837 г. па 17 красавіка 1853 г., калі ён памёр ва ўзросце 81 года, выгнанне ў Сан-Антоніа-дэль-Фачыра, Венесуэла Яго пераемнік, Хасэ Луіс Ніньо , названы вікарыем апостальскім, быў асвечаны ў кастрычніку 1856 г., а таксама памёр у эміграцыі ў Сан-Антоніа-дэль-Фачыра, 12 лютага 1864 г. Трэці біскуп, Баніфацыя Антоніо Тоскана, кіраваў з 13 кастрычніка 1865 г. Да выхаду на пенсію ў 1873 г. склікаў першы дыяцэзіяльны сінод і дапамагаў у Новым губернскім саборы Гранада ў 1868 г. і на Першым Ватыканскім Саборы Індалесіа Барэта змяніў яго 3 снежня 1874 г., а памёр 19 сакавіка 1875 г. у Ла-Везе каля Кукуты Біскуп Панамы Ігнасіа Антоніа Парара кіраваў з 8 чэрвеня 1876 г. да смерці, 21 лютага 1908 г. Біскуп Парра быў сасланы ліберальным урадам з 1877 па 1878 гады Эварыста Бланка быў пераведзены з дыяцэзіі Сакар, 15 жніўня 1909 г. Ён быў узведзены ў архідыяцэзію 29 мая 1956 г.
Ардынарыі
Біскупы Нуэвы Памплона
Хасэ Хорхе дэ Торэс і Эстанс † 21 лістапада 1836 - 19 красавіка 1853 г. Памёр - Хасэ Луіс Ніньё † 27 мая 1856 - 19 красавіка 1864 г. Памёр - Баніфацыя Антоніа Тоскана † 16 снежня 1864 - 18 лістапада 1873 Пакінуў у лад
Indalecio Barreto † 16 студзеня 1874 - 20 сакавіка 1875 Памёр
Ignacio Antonio Parra † 17 верасня 1875 - 21 лютага 1908 г. Памёр - Evaristo Blanco † 27 сакавіка 1909 - 15 верасня 1915 Памёр ад Rafael Afanador y Cadena † 5 Чэрвень 1916 - 29 мая 1956 г. Падаў у адстаўку ў архіепіскапы Нуэва-Памплона, Бернарда Ботэра Альварэс, CM † 29 мая 1956 г. - 28 чэрвеня 1959 г. Памёр - Aníbal Muñoz Duque † 3 жніўня 1959 - 27 сакавіка 1968 г. Прызначаны Апостальскім адміністратарам Баготы Альфрэда Рубіа Дыяс † 27 сакавіка 1968 г. - 28 лютага 1978 г. Падаў у адстаўку - Марыё Рэвола Брава † 28 лютага 1978 - 25 чэрвеня 1984 г. Прызначаны арцыбіскупам Баготы - Рафаэль Сарміента Перальта † 12 студзеня 1985 г. - 21 чэрвеня 1994 г. Падаў у адстаўку - Віктар Мануэль Лопес Форэра 21 чэрвеня 1994 г. - 27 чэрвеня 1998 г. Прызначаны арцыбіскупам Букарамангі
Gustavo Martínez Frías † 18 сакавіка 1999 - 29 жніўня 2009 г. Памёр - Луіс Мадрыд, Мерлана 30 сакавіка 2010 г. - цяперашні час: Суфраганскія дыяцэзіі ў Араука, Кукута, Оканья, Тыбу, Глядзіце таксама
Рымска-каталіцызм у Калумбіі
Заўвагі
^ http: // enwikisourceorg / wiki / Catholic_Encyclopedia_1913 / Nueva_Pamplona
Знешнія спасылкі
Каталіцкая Іерархія
GCatholicorg
Гэты артыкул утрымлівае тэкст публікацыі у адкрытым доступе: Герберман, Чарльз, рэд 1913 г. Каталіцкая энцыклапедыя «Нуэва Памплона», Нью-Ёрк: Роберт Эпплтон, v
e
Раман Като ліцэйскія дыяцэзіі ў Калумбіі - правінцыя Баранкілья - Архідыяцэзія Барранкілы - дыяцэзія Эль-Банка - дыяцэзія Рыахача, дыяцэзія Санта-Марта, дыяцэзія Валедупар, правінцыя Багота
Архідыяцэзія Боготы
Егацезія Энтавіта - Епархія Факататава - Дыяцэзія Фантыбон - Дыяцэзія Гірардо - Дыяцэзія Соача - Дыяцэзія Зіпакіра, правінцыя Букараманга - Архідыяцэзія Букараманга
Дыяцэзія Барранкабермея
Малагаская дыяцэзія - Соата
Дыяцэзія Сакор-а-Сан-Гіль
Епархія Велез
правінцыя Калі - Архідыяцэзія Калі »Епархія Буэнавентура
дыяцэзія Буга: дыяцэзія Картага: епархія Пальміра, правінцыя Картахена - архідыяцэзія Картахенская епархія Магангу
дыяцэзія Мантэлібана, дыяцэзія Мантэрыя
Дыяцэзія Сандлехоў - правінцыя Ібаге - Архідыяцэзія Ібагея - Эпархія эспінальная - Дыяцэзія Фларэнцыя
Епархія Гарсон - Дыяцэзія Лібана - Хонда, дыяцэзія Нейва
Р Маналес - Архідыяцэзія Манізалес - Архідыяцэзія Арменія - Дыяцэзія Ла-Дорада-Гуадуас - дыяцэзія Перайра, правінцыя Медэлін - Архідыяцэзія Медэлін - Епархія Кальдас
Епархия Жирардо
Ерыцэйская епархія
Сонсон-Рионегро - правінцыя Нуева-Памплона
Архідыяцэзія Нуева-Памплона - Дыяцэзія Араука - Епархія Кукута - Епархія Оканья
дыяцэзія Тыбу, правінцыя Папаян, архідыяцэзія Папаянская, дыяцэзія Іпіялес, дыяцэзія Мокаа-Сібундай, дыяцэзія Пасто, дыяцэзія Тумако, правінцыя Санта Fe de Antioquia: Архідыяцэзія Санта-Фе-дэ-Антыёкія
дыяцэзія Apartadó
Епархія Істміна – Тадо
дыяцэзія Кібда
дыяцэзія Санта-Роза-дэ-Асас і правінцыя Тунья
Архідыяцэзія Тунья - дыяцэзія Хікінкіра - Дуатэма-Сагамоса - Дыяцэзія Гарагаа - Епархія Іопаль - правінцыя Вільявічэнцы - Архідыяцэзія Вільявічэнчы - дыяцэзія Гранада і Калумбія
дыяцэзія Сан-Хасэ-дэль-Гуавярэ
Sui iuris Юрысдыкцыі
Ваенны ардынарыят Калумбіі - Апостальскі вікарыят Гуапі
Апостальскі вікарыят Ірыды
Апостальскі вікарыят Летыцыі
Апостальскі вікарыят Міту Апостальскі вікарыят ад Пуэрта-Карэна
Апостальскі Вікарыят Пуэрта-Гайтан
Апостальскі Вікарыят Пуэрта-Легуісамо-Салана
Апостальскі Вікарыят Сан-Андрэс-Правідэнцыя
Апостальскі Вікарыят Сан-Вісента-дэль-Кагуан
Апостальскі Вікарыят Тыерарадра - Апостальскі Вікарыят Трынідада
Партал Каталіцызму
Каардынаты: 7 ° 22′41 ″ N 72 ° 39′09 ″ Ш / 73781 ° С 726525 ° Ш / 73781; -726525


Roman Catholic Archdiocese of Nueva Pamplona

Random Posts

Timeline beyond October following the September 11 attacks

Timeline beyond October following the September 11 attacks

The following list contains certain dates beyond October 2001 involving the September 11 attacks ...
Smash Hits

Smash Hits

Smash Hits was a pop music magazine, aimed at teenagers and young adults and originally published in...
2014–15 USC Trojans women's basketball team

2014–15 USC Trojans women's basketball team

The 2014–15 USC Trojans women's basketball team will represent University of Southern California dur...
Trademark classification

Trademark classification

A trademark classification is a way the trademark examiners and applicants' trademark attorneys arra...