Emlek Kavak, Şarkışla


Kavak, Sivas ilinin Şarkışla ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Kaynakça
 • 10 Dış bağlantılar

Tarihçe

Sozlu ve yazili kaynaklara gore, yüz yıllar önce Banaz’da yaşadığı sanilan ilk koy kuruculari, dönemin siyasi baskısı(yavuz sultan donemi) sonucu göç etmek zorunda kalmışlardır. İlk göç edenler Ağa Çelebi, Mehmet Çelebi ve Cümük Çelebi(kullanilan isim ve sifatlar bir baska rivayetide mumkun kilmaktadir. Banaz dan goc sonrasinda izlenen guzergah, kurulan yerel iliskler ve yol gostericilrin yapisiina bakildiginda her ne kadar CELEBI soyundan oldugu onemli bir varsayim olsada diger olasiliklarida dikkate almakta fayda vardir. ilk yapilan evlerin yapisina, yerlesim yerlerine ve zaman zaman rastlanan bulgulara bakildiginda, bu bolgenin aslinda "UTANGAC ALEVILER" tarafindan da yerlesim yeri haline getrlimis olabilecegide gozden uzak tutmamak gerekir. sonraki yaplan evliliklere bakildiginda bu durum dahada dikkat cekici hale gelmektedir. il ve ilce kaynaklarinda yeterli ve gecerli yazili kaynaklarin olmadigi koylere de bakinca hepsinin ortak noktalarini alat alta dizildiginde, bizi farkli alternatif dusuncelerinde olma olasiligi bir hayli onem kazaniyor.) bugünkü Bozkurt adıyla bilinen bölgeye yerleşmişler. Bozkurt’ta birkaç sene kaldıktan sonra, Balahasan bölgesine geçip, oradan da Kavaklı Dere denilen bölgeye (köyün adı buradan gelmektedir) yerleşmişler. Dağ kavağı, kargı ve sorgun ağaçlarının sıklığından dolayı içinde yayılan malların bile kaybolduğu yeşillik alan, bugünkü küçük ağanın çayırı ve çevresidir.

Kültür

Türkmen Bektaşi kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köy gelenek ve göreneklerine bağlı olarak günümüze kadar kültürel mirasını bir sonraki nesillere aktararak gelmiştir. Anadolu'ya gelmiş Türkmenlerden olan köy halkı, Bektaşi inancı sayesinde, Anadolu Bektaşiliğinin özelleklerini yansıtmaktadır. Coğrafi konumunun getirdiği zor yaşam şartlarının etkisinden kurtulamayan köy, dışarıya göç vermiştir. Dışarıya gönderdiği nüfusun gerek egitim, gerekse kültürel yapıdaki etkileşimi, köy nufusu içerisinde zenginliğe yol açmıştır. Kış mevsiminde köy nufusu azalmakta olsa da, bahar ve yaz aylarında köyde yoğunluk yaşanmaktadır.

Yemek kültürü, birçok Anadolu köyünde olduğu gibi, hamur ve buğday ürünleri ağırlıklıdır. Köyün kendine has ekmegi (kömbe), yağlı ve patatesli çöreği, mantıya benzer yağlı yemeği meşhurdur.

Coğrafya

Sivas iline 137, Şarkışla ilçesine 37 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Her mevsimde yorganla yatılacak kadar soğuktur. Kısları karlı ve çetin, yazları serindir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 111
1997 68

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mürsel Özel

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır fakat öğrenci azlığından dolayı eğitim yapılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça

 1. ^ Emlekkavak sitesi

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet
 • Emlekkavak


Emlek Kavak, Şarkışla Hakkında Bilgi

Emlek Kavak, Şarkışla

Emlek Kavak, Şarkışla
Emlek Kavak, Şarkışla

Emlek Kavak, Şarkışla Hakkında Video


Emlek Kavak, Şarkışla konusunu görüntülemektesiniz.
Emlek Kavak, Şarkışla nedir, Emlek Kavak, Şarkışla kimdir, Emlek Kavak, Şarkışla açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video