Emevî Camii


Emevi Camii (Arapça: جامع بني أمية الكبير‎ Ğām' Banī 'Umayya al-Kabīr), Şam Ulu Camii olarak da bilinen, Şam'ın eski şehir kısmında yer alır ve dünyanın en büyük ve en eski camilerden birdir.

634 yılında, Şam'ın Araplar tarafından alınmasından sonra, Roma İmparatoru I. Konstantin zamanından beri Vaftizci Yahya'ya adanmış Hıristiyan bazilikanın yerine cami yapılmıştır. Cami, bugün hala korunan Vaftizci Yahya kafası gibi kutsal emanetleri muhafaza eder. Ayrıca camii içerisinde Şiilik için önemli nirengi noktaları vardır. Bunlar arasında I. Yezid tarafından gösterilmek üzere saklanılan Muhammed Peygamber'in torunu Hüseyin'in kafası yer almaktadır. Caminin kuzey duvarına eklenmiş küçük bir bahçede Selahaddin Eyyubi'nin türbesi bulunmaktadır.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihi
  • 2 Resim Galerisi
  • 3 Ayrıca bakınız
  • 4 Kaynakça
  • 5 Dış bağlantılar

Tarihi

İsa Minaresi caminin en yüksek minaresidir

Şam 634 (Hicri 12-13) yılında Halid bin Velid kumandasındaki müslüman Arap ordularınca alındı. Şam daha sonra Emevi hanedanının ve islam dünyasının idare merkezi haline geldi. Altıncı Emevi halifesi I. Velid, bir Bizans katedrali olan bu caminin inşaasına başladı. 715 yılınada inşası tamamlanan cami ile aynı yılda I. Velid hayatını kaybetti. 10. yüzyıl tarihçilerinden İbn al-Fakih al-Hamadani, caminin yapımının 600.000 ila 1.000.000 dinar arasında bir maliyetinin olduğunu ve yapımında değişik milletlerde 12.000 kişinin çalıştığını belirtmiştir.

Abbasiler döneminde yönetim merkezinin ağırlıklı Bağdat olmasından dolayı önemi azaldı. Şehirdeki Emevi mirasları sistemtik bir şekilde yok edilerek buranın İslamın güç ve zaferinin bir sembolü olduğu fikri öne çıkarıldı. 780 yılında Şam valisi El Fadıl bin Salih döneminde caminin doğusuna saatli kubbe inşa ettirildi.

İslami inanca göre Peygamber İsa Ahir Zamanda, Kıyamet Günü öncesi gökten inip Deccal'a karşı çıkıp onu helak edecektir. Hadisler ve yerel Şam geleneğine göre, İsa dünyaya Doğu taraftaki İsa Minaresine inecektir.

Resim Galerisi

Ayrıca bakınız

  • Halep Ulu Camii

Kaynakça

  1. ^ Mannheim, 2001, p.91.
  2. ^ Kamal al-Din, 2002, p.102.
  3. ^ Nafasul Mahmoom. ss. 367. 

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Emevî Camii ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
  • Christian Sahner, "A Glistening Crossroads," The Wall Street Journal, 17 July 2010Emevî Camii Hakkında Bilgi

Emevî Camii

Emevî Camii
Emevî Camii

Emevî Camii Hakkında Video


Emevî Camii konusunu görüntülemektesiniz.
Emevî Camii nedir, Emevî Camii kimdir, Emevî Camii açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video