Eldelek, Çamlıdere


Eldelek, Ankara ilinin Çamlıdere ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün 3 te 1 i Moldava göçmeni,diğer 3 te 1 ise Arnavut göçmenidir.(Bu kayıtlar 1928 nüfus kayıtlarında geçmektedir. bkz. 1928 nüfus kayıtları,1928).Geri kalan 3 te 1 i ise oğuzların avşar boyunun delek obasından olan ailelerinden oluşur.köyün adı burdan gelir.

Köy halkından. KOSTAK MEHMET LAKAPLI MEHMET DEMİR in ifade ettiğine göre köyün daha önce bu günkü tabiri ile doğanlar yazısı denilen bugünkü nato yolunun geçtiği mekanda olup oradaki köy halkının Osmanlı devletinin İstanbul Anadolu arasında görev yapan resmi kuryelerini sık sık yağma yapıp vurgun vurdukları için kötü bir lakapla anılır olmasından dolayı devrin padişahı tarafın dan bu köyün dağıtılması için ferman çıkartılır.Bölgeye gönderilen askeri bir güç ile köy halkı dağıtılır. Can havli ile sağa sola dağılan köylüler her bir suyun bulunduğu civar bölgelerine dağılır. Her grup kendi isteğine göre köyünün adını koyar. Eldelek köyü de şimdiki uzun kuyu lakabıyla anılan ve hala hizmet veren suyun olası nedenine bağlı olarak bir grup insanın burada ikamet etmesine neden olur.Orijinal adı ile anılan bu köy halkı hala aynı adla anıla gelmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında Eldelek köyünde göçmen nüfusuna rağmen tipik Anadolu geleneklerinin bir yapısı vardır.Yemekleri de civar köyler ile birlikte tarhana çorbası bulgur pilavı. ve kırmızı ete dayalı yemek çeşitleri ile anılır. Tatlı cinsi olarak da baklava höşmerim vs. vardır.

Coğrafya

Ankara iline 98 km, Çamlıdere ilçesine 13 km uzaklıktadır.Genelde karasal bir iklime sahipdir.yani yazları sıcak ve kurak. kışları soğuk ve yağışlı.yer şekilleri bakımından gayet engebeli bir konuma sahiptir. toprağı beyaz sirs diye adlandırdığımız bir yapıdadır. kara toprak olan yerlerde çorakbir özelliğe sahiptir. taş ve kaya yapıosı çok çeşitli olup çakmaktaşı ve kara taş özelliklerindedir.Köyün genel yerleşim yönü güney cihetine dönük olduğundan kuzey ruzdarlarından fazla etkilenmez. havası gayet bol. güneşi boldur. yağmurları genellikle batı yönündeki yağışardan alır.ağaç yapısı bakımından meşe çam.ahlat kokuotu.vekuşburnu gibi ağaçlardan oluşur.

Bizim köyde Avşar'ın delek oymağındandır. Elbistan’a 11 km uzaklıkta düz ovaya kurulmuş geçimi çiftçilik üzerine olmasına rağmen bölgenin en aydın ( Okumuşu en fazla ) köyü olarak bilinir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 275
1997 206

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2008 - Kemal Korkmaz 2004 - Kemal Korkmaz 1999 - ali rıza yılmaz 1994 - ömer aslantepe

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2007 yılında da köyümüze kanalizasyon yapılmıştır

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet Eldelek


Eldelek, Çamlıdere Hakkında Bilgi

Eldelek, Çamlıdere

Eldelek, Çamlıdere
Eldelek, Çamlıdere

Eldelek, Çamlıdere Hakkında Video


Eldelek, Çamlıdere konusunu görüntülemektesiniz.
Eldelek, Çamlıdere nedir, Eldelek, Çamlıdere kimdir, Eldelek, Çamlıdere açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video



Rastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru