Ekinanbarı, Milas


Ekinanbarı, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür == gelenek === yemek =
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak köyün gecmişinde Tekfur beylerinin yaşadığı ve tarımla ugraştıkları ve ürettikleri mahsulü korumak için büyük ambarlara da sahip oldukları bilinmektedir. Buna bağlı olarak, köyün isminin buradan geldiği fakat zaman içersinde değişerek "Ekinanbarı" olarak kaldığı bilinir. Köyün guneyinde, koy topraklari uzerine kurulmus havalimanin yakininda , halk tarafindan sakiz kalesi olarak bilinen antik çağlarda Karia ülkesinin Mylasa'sanin limanı Passala nin kalintilari bulunmaktadir.

Kültür == gelenek === yemek =

Ekinanbari koyunde Milasin tum koylerinde uygulanan gelenek ve gorenekler mevcuttur.Gelenekler evlilik oncesi nisan, evlilik haftasi gelin evi ziyareti (Bu daha cok koyun kadinlari tarafindan) evlilik haftasi kiz evine kisa sureli ziyarette bulunup gelinin cegizini gorme ve iyi dileklerde bulunma.Ayni zamanda ziyarete gelen misafirlere gelin evi tarafindan lokum helva ve kuru yemis ikrami yapilir. Koyde vefat olmasi durumunda olmus kisinin yakinlarina ziyarette bulunulup taziyelerde bulunulur ve genelde cenaze evine yemek goturulur ve yine olmus kisiyi anma adina ilerki gunlerde yemekli yemeksiz mevlut duzenlenir ve genelde herkes davete katilir. Koyde herkes tarafindan bilinen yoreye ozgu, genel olarak bilinen sebzeler disinda sebze yemekleri pisirilmektedir.Bunlara ornek olarak;kis aylarinda hardal haslama,gaba(ebegomeci)otu kavurma , yaz aylarinda ise yogurtlu yemekler; tatar (kizartma) ayni zamanda dugun ve mevlut keskegide pisirilmektedir. keskek bugdaydan yapilmaktadir.

Coğrafya

Muğla iline 84, Milas ilçesine 15, Bodrum'a da 35 Km. uzaklıktadır.Ekinanbarı köyü,Milas'ın en modern koyleri arasında ilk sirada yer almaktadir.ilk sirada yer almasindaki en buyuk etken, Milas Bodrum havalimanin Ekinanbari koyu arazilerinin uzerine kurulmasindir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 997
1997 880

Ekonomi

Köyün ekonomisi; Tarım ,Hayvancılık,Kultur Balıkcılıgi ve Tasimaciliga(taksi ve minibus) dayanmaktadir.Koyde tarimla gecimini saglayan kisi sayisi giderek azalmaktadir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Ekinanbarı, Milas Hakkında Bilgi

Ekinanbarı, Milas

Ekinanbarı, Milas
Ekinanbarı, Milas

Ekinanbarı, Milas Hakkında Video


Ekinanbarı, Milas konusunu görüntülemektesiniz.
Ekinanbarı, Milas nedir, Ekinanbarı, Milas kimdir, Ekinanbarı, Milas açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru