Efirağızlı, Andırın


Efirağızlı, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
  • 3.1 Obalar
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Koyumun tarıhı bılınmemekle bırlıkte buyuklerımden duydugum bılgı:

Türklerin Orta Asya'dan cıkışından itibaren başlayan bir göçün uzantısı olarak göçebe halinde yaşarken, koyumuzun sazak obası var oraya ıkı aile konar ve yerleşırler.Kardeşlerden bırı adı ASLANGAZİ hayvancılık yaparmış dıgerı EFRANGAZİ aılenın lıderı ve her turlu tehlıkeye karşı koyan korkmayan bırıymış.Hayvancılık yapan kardeşın cobanı bır gün dagın tepesıne cıktıgında düzluk ve calılık bır ormanın ıcınde beyaz kopuklerle akan bır su gorur gıder bakar cok guzel ve yerleşecek bır yer.

Doner ve haber verır hayvancılık yapan, koyümüzun guneyınde delıdag var dagın etegıne yerleşir dıgerı beyaz kopuklu akan suyun başına yerleşir koyumuzun adına bu yuzden cogu zaman AKPINAR derler asıl EFİRAGIZLI olarak kalmasının oyküsü ıse EFRANGAZİ adının verılmek ıstenmesinden kaynaklanması her ıkı kardeşınde gazı olarak anılması ve zaman ıcınde Efrangazi'nin adaletlı ve yureklı bırı oldugu rivayet edılir bu sebeble koyun adı kayıtlara gecerken yanlış yazıldıgı soylenmektedır.

Kültür

TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Beşgenli, kafaya takılan şapka ile ayağa giyilen siyah şalvar ile, kadınların giydiği entari şalvarı köyümüze ve yöreye ait en güzel kıyaferlerdir.Köyde cuma günü cuma namazından sonra başlayıp pazar günü sona eren davullu zurnalı düğün yapılır. Genelde köyün gençleri bu düğünleri hiç kaçırmazlar çünkü çok ayrı obalara(mahallere) ayrılmış olan köyün gençliği bu vesile ile bir araya gelirler. En önemlisi de, herkes özgürce bu düğünlerde yavuklusunu secer ya da yavuklusuna bakarak evlilik hayelleri ve istekeri bu düğünlerde en had safaya çıkar. Davulu çok olan düğün sahibi köyün ileri gelenleri ya da zenginleri diye anılır. Çatak'ta yaz aylarında göçebe olarak yaşayan dovulcu ve zurnacı calgıcılar da yörenin düğün ihtiyaclarını karşılıyarak ayrı bir kültürel farklılık göstermektedirler. Yine Çatak'tan geçen su nedeniyle Çatak civarında bulunan alanlar çok uzun yılardan bu yana piknik yapmak isteyenlerin keyif alacagı doga güzelliği olan yerlerden bir tanesi olup özellikle yaz aylarında yöre halkının tercih ettiği bir alandır.

Köyün yemekleri, Andırın yöresine ait kültür ve göreneklerin aynısına sahip olup, sacta ekmek, tirjik, bulgur pilavı üstü tayuk, içli köfte,eşkili köfte,tarhana çorbası, en meşhur yemekleri olup en iyi kuru yemişleride tarhanadır.

Coğrafya

Kahramanmaraş'a 80 Km. Andırın'a 10 Km.'dir.

Obalar

Akpınar, Sazak, Çatak, Kalaycılar, Çınkırlı, Çatal, Nebiler, Kadirliobası,

İklim

Köyün İklimi, Akdeniz iklimi etkisi çok az olsada görülmekle birlikte genelde karasal bir iklim görülmektedir. Bitki örtüsü maki bitki örtüsü dür. kar yağışı hemen hemen yer yıl görülmektedir. Kış ayları oldukca soğuk geçer ve zaman zaman köy yolları da kar ve buzlanma nedeniyle kapanır. Çatak aynı anda yazın yayla olarak kullanıma uygun bir mevsime sahiptir.Şu anda yayla için yapılmış 5 adet ev bulunmaktadır her yaz 3 ay faydalanılmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 924
1997 -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Nebiler obası, Kıraç obası, Ağpınar obası ve Çatak'ta sulamaya elverişli arzilerde oldukca verimli tarım yapılmaktadır. Çok geniş ormanlık bir araziye sahip olan Efirağızlı köyünde yapılan kesimler de yine halkın diğer bir geçim kaynağını oluşturmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köy muhtalığı seçimlerinde iki akraba olan tirjik mulla ile gö omar arasında kıyasıya bir mücadele yaşanır. Rakip olarak Geçen senede sene tırık ali de adylıgını koymaktadır

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2009 Ali KARAKUŞ(tırık)
2004 Ahmet ÇINKIR (tirşik)
1999 ömer ÇINKIR (gö omar)
1994
1989
1984

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. İlkokul olarak halen Nebiler obasında ve Akpınar'da eğitim devam etmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet


Efirağızlı, Andırın Hakkında Bilgi


Efirağızlı, Andırın
Efirağızlı, Andırın

Efirağızlı, Andırın Hakkında Video


Efirağızlı, Andırın konusunu görüntülemektesiniz.
Efirağızlı, Andırın nedir, Efirağızlı, Andırın kimdir, Efirağızlı, Andırın açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video