Ebu Süfyan bin Harb


Ebu Süfyan (d. 561 - ö. 652) (Arapça: أبو سفيان بن حرب), (Farsça : ابوسفیان ابن حرب), (Urduca : ابو سفیان) (Peştuca : ابو سفیان) Mekke'nin fethi sırasında Müslüman olmuş olan sahabi. Tam adı "Ebu Süfyan Sahr bin Harb bin Ümeyye"dir.

561 yılında Mekke'de doğdu. Zengin bir aileye mensuptu. Babası Kureyş'in ileri gelenlerinden Harb bin Ümeyye, annesi de Safiyye bint Hazm'dı. Asıl adı Sahr'dır. İslamiyet'e ve Muhammede açıkça cephe aldı, Uhud Savaşında ve Hendek Savaşında kâfirlerin komutanlığını yaparak birçok Müslümanı katletti.

Müslümanların Mekke'nin fethi öncesinde Cuhfe'de karargâh kurmalarından sonra, çocukluk arkadaşı olan Abbas'ın tavsiyesiyle Peygamberin huzuruna çıktı. Peygamber'in İslâm'a davetini kabul ederek Müslüman oldu. Bunun üzerine Muhammed de Mekke'nin ele geçirildiği gün Ebu Süfyan'ın evine sığınanlara dokunulmayacağını ilan etti. Bazı Sünni kaynakları samîmî bir Müslüman olduğunu bildirmelerine rağmen, özellikle Şiî yazarlar aksini iddia etmişlerdir.

Ebu Süfyan, Müslüman olduktan sonra Suriye seferine ve Yermuk Savaşı'na katıldı. Bu savaşta bir gözü kör oldu. 652 yılında Osman'ın hilafeti döneminde Medine'de öldü.

Oğlu Muaviye dördüncü halife Ali'ye isyan edip kendisini halife ilan ederek 661 yılında babadan-oğula geçen saltanata dayanan Emevi Devleti'ni kurdu.

Dış bağlantılar

  • Ramlah bint Abi Sufyan


Ebu Süfyan bin Harb Hakkında Bilgi


Ebu Süfyan bin Harb
Ebu Süfyan bin Harb

Ebu Süfyan bin Harb Hakkında Video


Ebu Süfyan bin Harb konusunu görüntülemektesiniz.
Ebu Süfyan bin Harb nedir, Ebu Süfyan bin Harb kimdir, Ebu Süfyan bin Harb açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video