Düzlük, Vakfıkebir


Düzlük, Trabzon ilinin Vakfıkebir ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

. köy eşrafının eskiden beri ticaretle uğraşdığı bilinmektedir. civar köylerde ise hayvancılık yaygındı.vasıta yokluğu ve zaman kaybını önlemek için hayvanlarını otlattıktan sonra bu köydeki dükkânlardan aldıkları tuzları yalaklara döküp hayvanlarını tuzluyorlardı.bundan doloyı yöreye tuz satılan yer anlamında tuzluk denmiştir. zamanla bu isim değişime uğramış 'Düzlük'diye kullanılır olmuş.

== Kültür ==. köyde yaklaşık 80 yıl önce ipek böcekciliği yapılıyordu.bunun yanında nam-ı değer ali usta ve yetiştirdiği ustalar kara taş,ahşap işçiliği ve inşaat ile uğraşmış civar köylerin camilerini pek çok taş-ahşap evi inşaa etmişlerdir.köyde kırma tüfek imalatı(kabza ve namluda el işlemesi) yapılmaktaydı.kadınların yüz yılı aşkın zamandır işledikleri iğne oyaları ve danteller kuşaktan kuşağa aktarılmış hala eski güzelliğe nazire yaparcasına varlıklarını korumaktadır. köyde imece,andisala (karşılıklı yardımlaşma).evi yıkılana toplanarak ev yapma vs devam etmektedir.oyunlar:kolçak,kırbaç,züöro,yağlı kırbaç,çeltik,ateşli, tombala,rumi yılbaşında kalandar.....vs gibi. yemekler:pazı muhlaması,lahana yığması,kolof,ısırgan kuyması, peynir kuymağı,purşunta, kaşık kesmesi,ayranlı çorba,hamsili patates,soğan ve pırasa tavası,bezleme,sumur,kukuvak kavurması,pazı tiplesi,fasülye tiplesi,hamsi kuşu,sarambula,fırınkuru kuymağı,......................Ahmet Karanis (felsefe öğretmeni)

Coğrafya

Trabzon iline 51 km, Vakfıkebir ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.köyün güney yamaçları ve kabadağ mevkii kuzeye nisbetle daha sıcaktır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 240
1997 184

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunun yanında ticaret ve gurbetcilik.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.304 seçmenli köyde En son 22 Temmuz ara seçimleriyle beraber muhtarlığa 46 oy farkla emekli baş komser ALİ AKDİN getirilmiştir...

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 22.07.2007 : Ali AKDİN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi Köye ait menteşe yaylasından 28 kilometre boru hattı döşenerek içme suyu sağlanmaktadır..kanalizasyon şebekesi yoktur. Kapalı foseptik kullanılmaktadır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi var fakat görevli personeli olmadığından kapalıdır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Düzlük, Vakfıkebir Hakkında Bilgi


Düzlük, Vakfıkebir
Düzlük, Vakfıkebir

Düzlük, Vakfıkebir Hakkında Video


Düzlük, Vakfıkebir konusunu görüntülemektesiniz.
Düzlük, Vakfıkebir nedir, Düzlük, Vakfıkebir kimdir, Düzlük, Vakfıkebir açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru