Duvar gazetesi


Duvar gazetesi, genellikle az gelişmiş ülkelerde duvarlara ya da kent, kasaba ve köylerin önemli meydanlarında halkın görebileceği yerlere asılan ilkel gazete.

Gazetelerin basım ve dağıtımının çok pahalıya mal olduğu veya halkın gazete alamayacak kadar yoksul olduğu yerlerde, devlete bağlı haber kurumlarınca hazırlanan bu tür gazeteler bir veya daha çok yerleşim bölgesine yönelik olabilir. Genellikle, her yerleşim bölgesinde resmi bir görevli gazeteyi belirli bir yere asmakla yükümlüdür. Bu yer, bir okul ve kamu inası olabileceği gibi, gazetenin kolayca okunabileceği bir duvar ya da ilan tahtası da olabilir. Bazen aynı görevli ya da bir başkası, okuma bilmeyenler için gazeteyi yüksek sesle okur.

Asya, Afrika, Güney ve Orta Amerika'da yaygın biçimde kullanılan duvar gazeteleri, gerektiğinde bölgesel ya da çeşitli yerel lehçelerde de hazırlanır. Bu gazetelerde genellikle çok sayıda resim bulunur ve sayfa düzeni okuyucunun ilgisini çekecek biçimde düzenlenir. En çok bir ya da iki makaleye yer verilir.

Çin Kültür Devrimi (1966-1969) sırasında bütün Çin'de hızla yaygınlaşan ve siyasi mücadelenin önemli bir aracı haline gelen duvar gazetelerine 1980'lerde bazı kısıtlamalar getirilmiştir.Duvar gazetesi Hakkında Bilgi

Duvar gazetesi

Duvar gazetesi
Duvar gazetesi

Duvar gazetesi Hakkında Video


Duvar gazetesi konusunu görüntülemektesiniz.
Duvar gazetesi nedir, Duvar gazetesi kimdir, Duvar gazetesi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru