Dostluk Ekspresi


Dostluk Ekspresi veya Filia Ekspresi (Yunanca: Εξπρές Φιλίας), İstanbul ve Selanik arasında "dostluk treni" olarak anılan ve Temmuz 2005 yılından Şubat 2011 yılına kadar faal olan tren seferiydi.

Her akşam saat sekizde karşılıklı olarak hareket etmekteydi. Günaşırı olarak Yunanistan ve Türkiye demiryollarının yataklı vagona sahip trenleri kullanılırdı. Kompartmanları iki kişilik ya da isteğe bağlı olarak tek kişilikti. Mini buzdolabı, lavabo ve klima kompartmanlarda standart olarak bulunmaktaydı.

Yolculuk süresi 12 saat olarak proglamlı olmasına rağmen, sınırdaki gümrük mevzuatlarının uzaması nedeniyle birkaç saat gecikmeler yaşanmaktaydı. Trende yemekli vagon bulunmuyordu; ancak çeşitli ikramlar ücret karşılığı sağlanabiliyordu.

Yunan hükümeti, ekonomik krizden dolayı, tüm uluslarası tren seferlerini kaldırdı ve bu tren seferi, tüm diğer uluslararsı tren seferleri de dahil, 13 Şubat 2011'de sonlandırıldı.[1][2]


Kaynakça

  1. ^ TCDD: "02/13/2011 (inclusive) From the date of DOSTLUK/FILIA EXPRESS trains will be canceled until further notice" (İngilizce)
  2. ^ InterRail - International Trains to Greece Halted (İngilizce)


Dostluk Ekspresi Hakkında Bilgi

Dostluk Ekspresi

Dostluk Ekspresi
Dostluk Ekspresi

Dostluk Ekspresi Hakkında Video


Dostluk Ekspresi konusunu görüntülemektesiniz.
Dostluk Ekspresi nedir, Dostluk Ekspresi kimdir, Dostluk Ekspresi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video



Rastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru