Doğu mazısı


Biota orientalis
Thuja orientalis

Dış bağlantılar
Wikimedia Commons'ta Doğu mazısı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies'te Doğu mazısı ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Doğu mazısı (Platycladus orientalis), servigiller (Cupressaceae) familyasından süs bitkisi olarak yetiştirilen herdem yeşil bir ağaç türü.

Anavatanı Kuzey Çin'dir, geniş ölçüde Güney ile Kuzey Hindistan, Kore, Japonya ile Batı ve Kuzey İran'da naturalize olmuştur.

Doğu mazısı botanikçiler tarafından çok farklı sınıflandırmalara dahil edilmiştir. Çok eski kaynaklarda Thuja cinsinin bir türü olduğu görüşü benimsenmiş ve Thuja orientalis olarak adlandırılmıştır. Kokusuz yaprakları, kanatsız tohumları ve mahmuzlu kozaklarıyla Thuja cinsinden farklı özelliklere sahiptir.

20 m'den daha fazla boylanan ve 1 m genişliğe ulaşabilen herdem yeşil bir evcikli ağaçtır. Ancak anavatanı dışında yetiştirildiğinde fazla boylanmayan küçük bir çalı görünümündedir. Kabuk kızıl kahverengi ile açık gri kahverenginde, ince, uzunlamasına soyularak dökülür. Tacı önceleri yumurtamsı-piramidal olgunlaşınca geniş yuvarlak veya düzensizdir. Bir düzlem üzerinde dizilen sürgünler yatay veya yükselmiş vaziyette yassıdır.

Yapraklar çaprazvari, 4 sıralı, pulsu, dip kısmı dekurrent, 1-3 mm uzunluğunda ucu biraz sivri alt yüzeyinde reçine bezeleri bulunur. Yanal yaprakların bir yüzü üst üste binmiş sandal (bot) şeklinde, çıkıntılı, ucu hafif kavisli, alt yüzeyi beyaz stoma bantlı fakat ortası olukludur. Yüzey yaprakları romboid, ince ve uzun (linear), alt yüzeyinin ortasında salgı bezi göze çarpar.

Erkek çiçekler yumurtamsı, 2-3 cm uzunluğunda, sarımsı yeşil, 8-12 mikrosporofilli, her iki yanında 3-6 kadar polen kesesi bulunur. Kozalaklar tekli uçta yer alır bir yıl sonunda olgunlaşarak açılır, olgunlaşmadan önce rengi mavimsi yeşildir, olgunlaşınca kızıl-kahverenginde yuvarlak, 3 cm genişliğinde yumurtamsı, 1.5-2(-2.5) × 1-1.8 cm'dir. Kozalak pulları 6-8 kadar düz, kalın, odunsudur sadece ortada iki çift verimli pul bulunur.

Tohumlar 5-7 × 3-4 mm, kanatsız bazen dar kanatlı gri-kahverengi veya mor-kahverengi yumurtamsı veya eliptik hafif çıkıntılıdır.

Kaynaklar

  • Conifer Specialist Group (1998). Platycladus orientalis. Tehlike altında olan türlerin 2006 IUCN Kırmızı Listesi. IUCN 2006. 06 May 2006 tarihinde alınmıştır.
  • Gymnosperm Database - Platycladus orientalis

Dış bağlantılarDoğu mazısı Hakkında Bilgi


Doğu mazısı
Doğu mazısı

Doğu mazısı Hakkında Video


Doğu mazısı konusunu görüntülemektesiniz.
Doğu mazısı nedir, Doğu mazısı kimdir, Doğu mazısı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru