Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi


Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi (Sun Yat Sen Üniversitesi de denir. Rusça: Коммунистический университет трудящихся Востока имени Сунь Ятсена). TKP'nin pek çok üyesinin ve Nazım Hikmet, Vala Nurettin, Nail Çakırhan, İsmail Bilen gibi pek çok Türk aydının eğitim gördüğü eğitim kurumu.

Kuruluşu ve yapısı

Komintern, dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren komünist parti kadrolarını eğitmek için bir dizi eğitim kurumu kurdu. Sun Yat Sen Üniversitesi 14 Nisan 1921'de Moskova'da kuruldu. Resmi açılışı ise aynı yılın 21 Ekim günü yapıldı. İlk yıllarda yöneticiliğini SBKP üyesi Karl Radek üstlendi.

Bakü, İrkutsk ve Taşkent olmak üzere üç şehirde eğitim birimlerine sahipti. Üniversitenin Devrimci Doğu (Rusça: Революционный Восток) adında bir de yayını bulunuyordu.

Komintern bünyesinde eğitim veren 4 üniversiteden birisiydi. Diğer üçü:

  • Bolşevizm Pratiği Üniversitesi (Rusça: Университет практического большинства)
  • Batı Ulusal Azınlıklar Üniversitesi (Rusça: Коммунистический университет национальных меньшинств Запада имени Мархлевского)
  • Çin Emekçileri Komünist Üniversitesi (Rusça: Коммунистический университет трудящихся китайцев)

Eğitim programı

Üniversitede verilen dersler hem teoriye hem de pratiğe yönelikti: Marksist teori, parti örgütlenmesi ve propaganda, yasama ve yürütme, proleter devrimin teorisi ve taktiği, sosyalist inşanın sorunları ve sendika örgütlenmesi. Bu derslerle dünyanın değişik yerlerinden gelen öğrencilerin politik ve teorik bilinçlenmelerinin önünün açılması amaçlanmıştır.Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi Hakkında Bilgi


Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi
Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi

Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi Hakkında Video


Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi konusunu görüntülemektesiniz.
Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi nedir, Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi kimdir, Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru