Sat . 20 Jun 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Doğu Almanya

doğu almanya haritası, doğu almanya
DoğrulukGörüldü

Atla: kullan, ara Başlığın diğer anlamları için DAC sayfasına bakınız.
Alman Demokratik Cumhuriyeti
Deutsche Demokratische Republik
—  Sosyalist cumhuriyet  —

1949-1990
Bayrak Arma
Slogan
"Proletarier aller Länder, vereinigt Euch!"
("Bütün ülkelerin işçileri, birleşin !")
Ulusal marş
"Auferstanden aus Ruinen"
("Küllerinden Yeniden Doğdu")
Başkent Doğu Berlin
Dil(ler) Resmi: Almanca
Gayriresmi azınlık dili: Sorpça
Devlet Konseyi Başkanı
 - 1949–60 Wilhelm Pieck (Başkan)
 - 1960–73 Walter Ulbricht
 - 1973–76 Willi Stoph
 - 1976–89 Erich Honecker
 - 1989 Egon Krenz
Bakanlar Kurulu Başkanı
 - 1949–64 Otto Grotewohl
 - 1964–73 Willi Stoph
 - 1973–76 Horst Sindermann
 - 1976–89 Willi Stoph
 - 1989–90 Hans Modrow
 - 1990 Lothar de Maizière
Yasama organı Volkskammer
Tarihi
 - Kuruluş 7 Ekim 1949
 - Nihai çözüm 25 Eylül 1990
 - Alman yeniden birleşmesi 3 Ekim 1990
Yüzölçümü
 - 1990 108.333 km2
Nüfus
 - 1990 16.111.000 
     Yoğunluk 0.1 /km2
Para birimi Mark (M)
Günümüzdeki durumu Almanya

Doğu Almanya, Demokratik Almanya ya da resmî adıyla Alman Demokratik Cumhuriyeti, II. Dünya Savaşı'ndan sonra Sovyet kontrolü altındaki bölgede kurulan sosyalist cumhuriyet (1949-1990). 1952 yılında Almanya'nın yeniden birleştirilmesini öneren Stalin Nota'sının ABD tarafından reddedilmesinin ardından Sovyet etkisindeki Doğu Almanya tam egemenliğini ilan etti (1954). Doğu Almanya Varşova Paktı üyesi ülkeler arasında yer almaktaydı. Hatta Çekoslovakya'yı işgal eden 5 devletten biriydi. 18 Ekim 1990'daki seçimlerde yönetimdeki Sovyet yanlısı Sosyalist Birlik Partisi (Almanca: Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, kısaca SED) Volkskammer'deki (DAC ulusal parlamentosu) çoğunluğunu kaybetti. 3 Ekim 1990'da Volkskammer, Doğu Alman toprağında Federal Alman Cumhuriyeti yasalarının geçerliliğini kabul etti. İki cumhuriyetin birleşmesiyle 1990 yılı içinde Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin varlığı sona erdi.

Tarihçe

II. Dünya Savaşı'nın hemen ardından, Haziran 1945'te Almanya işgal bölgelerine ayrıldığında ülkenin doğu kesiminin yönetimi Sovyet Askeri Yönetimi'ne bırakıldı. Yeni yönetim önce özel bankaları ve şirketleri tazminat ödemeksizin devletleştirdi. Herkesin elindeki paraları, külçe altınları, senetleri ve değerli eşyaları teslim etmesi istendi. Sökülen fabrikalar, vagonlar, lokomotifler ve hatta raylar savaş tazminatı olarak SSCB'ye götürüldü. Ayrıca 100 hektar'ın üzerindeki bütün topraklara karşılıksız olarak el kondu. Böylece eskiden yaklaşık 3 bin büyük toprak sahibinin elinde bulunan topraklar tarım işçilerinin, küçük işletmecilerin ve mültecilerin eline geçti.

1945 yazında bütün faşist karşıtı fırkalar serbest bırakıldı. Ekim 1946'da Almanya Komünist Partisi ve Sosyal Demokrat hiziplerin birleşmesiyle Almanya Sosyalist Birlik Partisi (Sozialistische Einheitspartei Deutschland - SED) kuruldu. O yılın sonunda yapılan yerel seçimlerde SED oyların büyük çoğunluğunu aldı. Batılı ülkelerin denetimindeki işgal bölgelerinde Batı Almanya'nın kurulmasıyla sonuçlanan adımlar sıklaştıkça Sovyet bölgesinde de benzer düzenlemelere gidildi. SED'in 1948'de toplanan kongresinde yeni anayasayı hazırlamakla görevli bir Halk Konseyi (Volksrat) oluşturuldu. Yeni anayasa ekim 1949'da, AFC'nin (Almanya Federal Cumhuriyeti) kurulmasından sonra yürürlüğe girdi. Halk Konseyi Halk Meclisi (Volkskammer) adını aldı ve ayrıca bir Eyaletler Meclisi (Länderkammer) oluşturuldu. 11 Ekim 1949'da Wilhelm Pieck devlet başkanlığına getirildi. Ertesi gün Otto Grotewohl başbakanlığa seçildi. Bununla birlikte gerçek güç başbakan yardımcısı ve SED birinci sekreteri Walter Ulbricht'in elinde kaldı. Ekim 1952'de ülkedeki beş eyalet (Land) 15 ile (Bezirk) ayrıldı ve Eyalet Meclisleri kaldırıldı.

Bu dönemde ağır sanayiye öncelik tanıyan planlı bir ekonomi yürürlüğe kondu. Sanayi üretimi hızla artarken yaşam düzeyi Batı Almanya'dakinin çok gerisinde kaldı. Doğu Almanya 1952'de Batı Almanya ile olan sınırlarını kapattı. İşçilerin ulaşması gereken üretim hedeflerinin yükseltilmesi üzerine 17 Ekim 1953'te başlayan grev dalgası kısa zamanda bütün ülkeyi saran bir ayaklanmaya dönüştü. Sovyet birliklerinin yardımıyla bastırılan bu ayaklanma sırasında onlarca kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı.

1954'te Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin (ADC) egemen bir ülke olduğu ilan edildi. Doğu Almanya ertesi yıl kurucu üye olarak Varşova Paktı'na katıldı. 1960'ta Pieck ölünce devlet başkanlığı kaldırıldı ve yerine Devlet Konseyi oluşturuldu. Devlet Konseyi başkanlığına da Ulbricht getirildi.Bu arada yönetimin yarattığı hoşnutsuzluk çok sayıda kişinin Batı'ya göç etmesine yol açmış ve II. Dünya Savaşı'ndan sonra yaklaşık 3 milyon kişi Batı'ya kaçmıştı. Sonunda bu kaçışları önlemek için 13 Ekim 1961 gecesi Doğu Berlin'i Batı'dan ayıran Berlin Duvarı inşa edildi. Doğu Almanya hükümeti, üzeri dikenli tellerle çevrili bu beton duvarın nitelikli işgücünün Batı'ya kaçmasını engelleyeceğini düşünüyordu. Aynı dönemde yürürlüğe konan ekonomik reformlar üretimin artmasına ve tüketim mallarının bollaşmasına yol açtı. ADC bunun sonucunda yaşam düzeyi en yüksek Doğu Avrupa ülkesi durumuna geldi. Batı Almanya'ya karşı uzlaşmaz bir tutum takınan Ulbricht 1971'de SED birinci sekreterliğinden çekilmek zorunda kaldı ve yerine Erich Honecker geçti.

AFC'nin 1972'de Ostpolitik'i benimsemesinden sonra iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurulması karara bağlandı.Ardından öteki Batılı ülkeler de ADC ile diplomatik ilişkiler kurdular. Doğu Almanya 1973'te Birleşmiş Milletler'e kabul edildi. İki Almanya arasındaki ilişkiler gitgide yumuşarken ADC'deki seyahat kısıtlamaları da büyük ölçüde kaldırıldı. Böylece duvarın iki yanındaki parçalanmış aileler birbirlerini ziyaret etmeye başladılar. 1981'de ADC başbakanı Helmut Schmidt Doğu Almanya'ya resmi ziyarette bulundu. 1987'de Erich Honecker Batı Almanya'da Helmut Kohl ile görüştü. Doğu Almanya hükümeti 1980'lerin sonlarında SSCB'de başlayıp sonradan öteki Doğu Avrupa ülkelerini saran reform hareketine başlangıçta şiddetle karşı çıktı. Hatta 1988'in sonunda ülkede Sovyet dergilerinin satılması yasaklandı. Oysa bu gelişmeler Doğu Almanya'nın sonunun hazırlayıcısı olacaktı.

Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 40. yılı kutlamalarından bir afiş Nationale Volksarmee (Doğu Almanya Silahlı Kuvvetleri) amblemi

Doğu Avrupa'da 1989 yılının gelişmeleri iki Almanya arasındaki ilişkilere yeni bir yön verdi. Yıl ortasında Doğu Almanya Batı'ya göç kısıtlamalarını yumuşattıysa da bu düzenleme ülkeyi terk etmek isteyenlerin çokluğu karşısında yetersiz kaldı. Ardından öbür Doğu Avrupa ülkeleri üzerinden Batı yol açıldı ve Doğu Alman yönetimi Batı'ya akını dizginlemek için hem diplomatik yollara, hem de güvenlik önlemlerine başvurdu. Doğu Almanya'nın Ekim 1989'daki 40. kuruluş yıldönümü kutlamaları bu gergin ortamda yapıldı ve ülkeyi ziyaret eden SSCB lideri Mihail Gorbaçov acil reform çağrısında bulundu.

Yeni Forum adıyla bilinen bir grup aydının başını çektiği örgütlü siyasi muhalefet Leipzig, Berlin ve başka kentlerde barışçıl kitle gösterileri düzenledi. Ekimde devrilen Erich Honecker'in yerini alan Egon Krenz de iki ay sonra istifa etti. Manfred Gerlach ve Sabine Bergman-Pohl'un kısa süreli görev dönemlerinin ardından kasımda başbakanlığa getirilen Hans Medrow reformcu bir politikayı benimsedi. Yıl sonuna gelindiğinde özgürleşme yönündeki hemen bütün talepler karşılanmıştı. Yönetimde komünistlerin tekeline son verilmesi, parti ve yönetimdeki yolsuzlukların soruşturulması, güvenlik polisinin dağıtılması kararı, seyahat sınırlamalarının kaldırılması ve simgesel önemi büyük Berlin Duvarı'nın 9 Kasım'da açılması bu gelişmeler arasındaydı.(Alman yeniden birleşmesi)

Edebiyat

Ünlü Doğu Almanya yazarları:

 • Jureck Becker
 • Bertolt Brecht, (dramaturg, şair ve yönetmen, 1949'da DAC'de "Berliner Ensemble"ı kurdu, nazi döneminin önde gelen komünist sürgünü ve direnişin sembollerindendi.)
 • Franz Fühmann
 • Hermann Kant
 • Heiner Müller
 • Christa Wolf

Siyaset

Almanya tarihi
Antik Çağlar

Germenler
Barbar akınları
Karolenj İmparatorluğu

Orta Çağ

Doğu Frankiya
Alman Krallığı
Kutsal Roma Germen İmparatorluğu
Ostsiedlung
Kleinstaaterei

Ulusun Kuruluşu
Ren Konfederasyonu

Alman Konfederasyonu

 • 1848 Devrimleri

Kuzey Almanya Konfederasyonu
Alman Milli Birliği'nin Kuruluşu

İmparatorluk

Alman İmparatorluğu

 • I. Dünya Savaşı
 • 1918-1919 Alman Devrimi

Weimar Cumhuriyeti
Üçüncü Reich

 • II. Dünya Savaşı
1945-1990

Batı Almanya + Doğu Almanya
Alman yeniden birleşmesi

Günümüzde
Almanya Federal Cumhuriyeti
Bu şablonu:
 • gör
 • tartış
 • değiştir

Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin devlet başkanları

 • Wilhelm Pieck (1949-1960)
 • Walter Ulbricht (1960-1973)
 • Willi Stoph (1973-1976)
 • Erich Honecker (1976-1989)
 • Egon Krenz (1989)
 • Manfred Gerlach (1989-1990)

doğu almanya, doğu almanya haritası, doğu batı almanya


Doğu Almanya Hakkında Bilgi

Doğu Almanya


 • user icon

  Doğu Almanya beatiful post thanks!

  29.10.2014


Doğu Almanya
Doğu Almanya
Doğu Almanya konusunu görüntülemektesiniz.
Doğu Almanya nedir, Doğu Almanya kimdir, Doğu Almanya açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Sedat Barı

Sedat Barı

Mehmet Sedat Barı (d. 1914, İstanbul) - (ö. 6 Ocak 2004), Türk siyasetçi. İstanbul Tıp Fakültesi mez...
2001 Sedat Simavi Ödülleri

2001 Sedat Simavi Ödülleri

2001 Sedat Simavi Ödülleri, çeşitli dallarda verilen Sedat Simavi Ödülleri'nin yirmi beşincisidir. K...
Java EE

Java EE

Java EE (Java Enterprise Edition, eski adıyla J2EE), özellikle büyük çaplı projelerin ihtiyaçları iç...
Neurospora crassa

Neurospora crassa

Neurospora crassa, asklı mantarlara ait bir kırmızı ekmek mantarı türüdür. "Sinir sporu" anlamına ge...