Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği


Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği veya kısaca Doğru Yol, 1951 yılında Prizren’de kurulan kültür ve sanat derneğidir. Prizrenli sanatçı, tiyatrocu, esnaf, müzisyen, iş adamı, doktor, eğitimci ve memurların bir araya gelerek kurdukları dernek, ilk olarak “Doğru Yol Sendikası Türk Kültür Sanatlar Cemiyeti” adını aldı. Kurulduğu dönemde Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin Kosova Özerk Sosyalist Bölgesi’nde Kosova Türklerinin çeşitli kültür faaliyetlerinin yürütüldüğü bir dernek olmuştur. Bu durum çeşitli değişikliklerle günümüzde de devam etmektedir.

Amaç

Sanatın her yönüyle gelişmesine katkıda bulunmak, sanat çalışmalarıyla ülkenin kalkınmasında gerekli gayreti göstermek, kültürel gösteri ve şenliklere katılmak, üyelerine sanat kursları açmak, nota bilgisi vermek, her türlü sahne sanatı, çalgı teknikleri öğretmek, Kosova Cumhuriyeti’nde yaşayan halkların örf, adet ve geleneklerini sanat anlayışıyla yaşatmak ve geliştirmek derneğin tüzükle belirlenmiş amaçlarındandır.

Kaynakça

  1. ^ a b Doğru Yol Derneğinden Prizren YETKM’de Konser Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi


Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği Hakkında Bilgi


Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği
Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği

Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği Hakkında Video


Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği konusunu görüntülemektesiniz.
Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği nedir, Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği kimdir, Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru