Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii


Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Türk Arama Motoru:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Bu madde Mart 2014 tarihinden bu yana işaretli olarak durmaktadır.


Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii
Temel bilgiler
Yer Ankara, Türkiye
İnanç İslam Hiristiyan Yahudi
Açılış yılı 2008
Durum Etkin
Mimari
Mimar(lar) Erkut Şahinbaş
Mimari tür Cami
Özellikler
Minare sayısı 1

Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii Ankara'nın Çankaya ilçesinde, Bilkent semtinde bulunan cami.

İhsan Doğramacı tarafından babası Ali Sami Paşa adına yaptırılmıştır. Erkut Şahinbaş'ın mimarı olduğu Türkiye'nin ilk teknolojik camisi sadece ibadet hizmeti vermemektedir. Resim sergisi, konser ve seminerlerin yapılacağı cami, Osmanlı’da olduğu gibi hem ibadet, hem de kültür merkezi şeklindedir. Seminer salonlarının ikisi, talebe göre sinagog ve kilise olarak kullanılacak şekilde tasarlanmış böylece binanın 3 semavi dine birden hizmet edebilmesi sağlanmıştır.

Bir otoparkı ve geniş bir yeşil alanı kapsayan 50 dönümlük arazi üzerinde, 4500 metrekare kapalı alana kurulan, iki yıl süren yapımı 15 milyon dolara mal olan cami, 26 Eylül 2008 Cuma günü açılmıştır. Caminin açılışına, İçişleri bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, İçişleri eski Bakanı Abdulkadir Aksu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ve Prof. Dr. İhsan Doğramacı katılmıştır.

Doğramacızade Ali Sami Paşa Camisi'nde akıllı bina sistemi uygulanmıştır. Caminin aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri bilgisayar kontrollü organize edilmekte, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri namaz vakitlerine göre çalışmaktadır. Yapılacak programa göre ısıtma ya da soğutma sistemi ile havalandırmayla ilgili sistemler namaz vaktinden 30-45 dakika önce devreye girmektedir

İhsan Doğramacı'nın 25 Şubat 2010 tarihinde vefatından sonra 28 Şubat 2010 tarihinde caminin arka tarafında bulunan anıt mezara defnedilmiştir.

Kaynakça

  1. ^ "Diyanet Haber" (Türkçe). http://www.diyanethaber.com/Guncel-dogramaci-zade-ali-pasa-camii-ibadete-acildi.-418.html. Erişim tarihi: 25 Kasım 2011. 


Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii Hakkında Bilgi


Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii
Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii

Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii Hakkında Video


Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii konusunu görüntülemektesiniz.
Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii nedir, Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii kimdir, Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru