Doğaşı, Bartın


Doğaşı, Bartın ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 =Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Doğasının zengin ve mevkiinin güzel olması hasebiyle tahmini olarak doğa ve şı (eski Türkçede baş,ilk) ifadesinin birlişmesiyle doğabaşı anlamına gelen doğaşı ismi verilmiştir.

=Kültür

Köyümüzde şehrimizdeki birçok köy gibi yemek kültürüne sahiptir.nevruz günleri bedrem yani bayram adıyla ateşten atlanır temizleneceğine ve kişinin o yıl bir sürü kötülükten korunacağına inanılır.Aşure günü de muharrem ayında yapılıp aşure hazırlanır ve köy olarak ortak katkılarla bir günlüğüne bayram yapılır.Kurban bayramında da camel oyunu birçok köydeki gibi yapılmaktadır.Köyümüz insanlarında eski ataların yaşayışlarını gösteren birçok uygulama mevcuttur.Yer, tarla,orman ve kişi adları da bunu göstermektedir. Son yıllarda genç nufusun artması ve okuma oranının yükselmesi de dikkat çekmektedir

Coğrafya

Bartın merkezine 18 km uzaklıktadır.Şahne,Icak,ve Heyelli, Meydan adında dört mahallesi vardır. Kayadibi,Karainler,Kışla,Amasra'ya bağlı Kocaköy ve Saraydüzü köyleriyle komşudur.Arıt beldesine yakın olup Bartın'ın doğu kesimine yakın yüksek bir mevkide bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yaz aylarında sıcak kış şartlarında ise yoğun yağış ve soğuk yaşanmaktadır

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 796
1997 728

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Sığır, koyun ve kümes hayvancılığı kişisel olarak yapılır.Köyde şehir dışında ve yurt dışında iş için bulunan önemli bir nüfus vardır.Mısır,buğday,arpa,yonca,yanında az da olsa ayçiçeği tarımı yapılmaktadır.Büyük oranda traktör ve makine tarımı yapılmaktadır.Köyümüzde az da olsa seracılık yapılmakta olup bunlarda küçük çapta kendi ihtiyacını karşılamaya yönelik sebze yetiştirilir. Ticareti yaygınlaşmamıştır.Köyümüz iklimi gereği zengin orman ve bitki örtüsüne sahiptir.Çam,kayın,meşe,kavak,gürgen,ıhlamur,kestane,en çok bulunan ağaçlardır.Köyümüzde ceviz,dut,elma,incir,fındık,ayva,armut,kiraz ve vişne yetiştiriciliği yaygındır.Az da olsa arıcılık da yapılmakta olup gelişmektedir.İnşaat alanında büyük bir nüfus ekonomiye yön verir.Fabrika, ağır sanayi ve kamu alanı da ekonominin bir kolunu tasımaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

- Mehmet Akdeniz 2004 - Mehmet Akdeniz 1999 - Hasan Genç (merhum) 1994 - Hasan Genç (merhum) 1989 - Hasan Genç (merhum) 1984 - Mustafa Darçın (Merhum)

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve adsl hizmeti vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Doğaşı, Bartın Hakkında Bilgi


Doğaşı, Bartın
Doğaşı, Bartın

Doğaşı, Bartın Hakkında Video


Doğaşı, Bartın konusunu görüntülemektesiniz.
Doğaşı, Bartın nedir, Doğaşı, Bartın kimdir, Doğaşı, Bartın açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video