Doğantaş, Kaş


Koordinatlar: 36°00′00″N, 30°00′00″E

Doğantaş
—  Köy  —
Antalya
Koordinatlar: 36°00′00″K 30°00′00″D / 36°K 30°D / 36; 30
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Kaş
Yüz ölçümü
 - Toplam 75 km2 (29 mi2)
Nüfus (2000)
 - Toplam 436
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07580
İnternet sitesi:

Doğantaş, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Altyapı bilgileri

Tarihçe

Doğantaş (Yozgat) köyü; Gökbelen mevkisinde bulunan eski harabe evlerin bulunması eski bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Köy, kasaba kazasına bağlı iken cumhuriyetin ilanından sonra Kaş'a bağlanmıştır.

Kültür

Orta Asya'daki Türk gelenek, görenek ve inançlar aynen devam etmiştir.

 1. Gece çanlarla yağmurun yağmasıiçin yağmur büyüsü yapmak
 2. Kayıp hayvanlar için çakal ağzı bağlamak
 3. Hayvan sancılarını gidermek için okunmuş yumurta kullanmak
 4. Zayıf doğan bebeğin kilo alması için iğdiş pişirmek
 5. Dilek için ağaçlara bez bağlamak
 6. Bu gün Azerbaycan'da kullanılan seyhit (koş), debelen (çabuk ol) vb. kelimeler kullanılmaktadır.

☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃☃7-Düğün ve bayramlarda geceleri sıcak taş oyunu oynamak.↵8-Çıngırakla oyun oynamak↵9-Önemli günlerde toplu olarak yemek yemek↵10-Gelini damadın evine getirirken damat saklanır,damadı bulana ödül verilir.↵11-Evlenecek yaşa gelen gençler düğünlerde sevdiği kıza bozuk yumurta atar,gündüzleri de cep aynası tutar.Evde babasının ayakkabısının için su döker.↵Eğitim ve kültüre önem veren bir toplum yapısı mevcuttur. 1940'lı yılların ortalarında, ilkokulu okumak için Demre'ye gitmişlerdir. 1950 yılında Doğantaş ilkokulu öğrenime açılarak çevre köylerede eğitim vermiştir. Ayrıca bu sene MEHMET ALİ DOĞUŞ Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünü 2. sınıf öğrencisidir...

Coğrafya

Antalya iline 232, Kaş ilçesine 52 km uzaklıktadır. Elmalı ve Finike ilçelerine sınır komşusu olan köyün alanının %80'i çam ve sedir ormanları ile kaplıdır. Köyün yüzölçümü 75 km2 genişliğindedir. Yerleşim yeri olarak dağın eteğinde kurulduğu için rakımı 340-700 arasında değişmektedir. Kuzeyinde Koğudağları sıralanmaktadır. Karabel yaylası bulunmaktadır. Doğantaş köyü 30° doğu enlemi ile 36° kuzey boylamları içinde yer alır.Yozgat köyü 1-köyiçi mah.2-somaklı mah.3-çamdamı mah.4-Tepelce mah.5-Keklikalanı Mah. olmak üzere 5 mahalleden oluşmaktadır.Köyici Mahallesinde cami,somaklı mahallesinde ilkokul ve mescit bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.Köyde yağış türü olarakta yamaç(orografik) yağış tipi görülür.Köyün bulunduğu arazi karstik arazi olması sebebi ile toprak tipi kırmızı renkli akdeniz toprağı (terrarossa) ve dağların biriktirmesi ile oluşan kolüvyal topraktır.Köyde bulunan en büyük içme su kaynağı "Akçapar"olup arazinin kalsimorfizmaya uğraması sonucu içme suyunda son yıllarda kireçlilik oranı artmaya başlamıştır.

Nüfus

(Köyün nufusu 1970 yılında yapmış olduğum araştırmalara(köyde yaşamış olan yaşlılardan ve yaşlıların öğrendiklerini teksir haline getirdim) göre kuruluşundan 1900 yıllarına kadar sürekli Demre ve Turunçova'ya göç vermiş ve almıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nda 11. Mahmut zamanında yapılan ilk nufus sayımında köyün nufusu artmıştır. Pahtişahın nufus sayımı dolayısiyle herkes yerinde kalacak fermanına istinaden,Osmanlı-Rus savaşı nedeniyle nufus sayımının yapılması ancak 1831 yılında yapılabilmiştir. 1826 yılında Denizli Acıpayam ilçesi Çakallar kasabasından gelip kışı Demre'de geçiren Çakallar yörük aşiretine bağlı göçerler, Doğantaş köyünden geçerken nufus sayımına katılmak için köyde beklemişler ve köye yerleşmişlerdir. Köyün nüfusu kadınların sayım dışı kalması ve erkeklerin çok kadınla evli olduğundan, kadın nüfusun daha fazla olduğunu göstermektedir. Köyün nüfusu; Konya, Elmalı ve Fethiye'den gelen 6 Yörük aşiretinden oluşmuştur.Köyümüz nüfus bakımından kaş'ın 48 köyü içerisinde 17.ci sıradadır.Adrese dayalı nüfus sayımı ile 692 nüfusu vardır.Yazın köylülerin köye gelmesi ile köyün nüfusu 1000 i geçmektedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010adrese dayalı 692
2009 436

Ekonomi

Köyün ekonomisi; "Örtü altı" sebze yetiştiriciliğine dayanmaktadır. 12 ay, köyde sebze yetişmektedir. Arıcılık da köyün gelir kaynaklarındandır. Kaş'da üretilen balın %60'ı Doğantaş köyünde üretilmektedir. Köyde 10 binin üzerinde arı kovanı bulunmaktadır. 1965 yılında kurulan arıcılık Kooperatifi, köyde üretilen balları kamyonlarla Doğanbal markası ile İzmir'den Elazığ'a kadar götürerek satış yapmıştır. Kooperatif, 2003 yılında fesh olmuştur. Sulama Kooperatifi bulunmaktadır. Son zamanlarda köyde narcılık başlamıştır. Zeytin de köylünün önemli gelir kaynağıdır. Hayvancılık ve hububat ekimi yoktur.TÜRKİYE DE YETİŞTİRİLEN NAR ÇEŞİTLERİ;1-07 N 08 HİCAZNAR(kırmızı kabuklu,önemli) 2-33 N 16 SİLİFKE AŞISI(yeşil kabuklu,önemli) 3-33 N 26 ÇEKİRDEKSİZ(VI),4-01 N 03 FELLAHYEMEZ ,5-26/3 ÇEKİRDEKSİZ,6-33 N 24 BEYNARI,7-SURUÇ NAR,8-ERNAR NAR,9-ERDEMLİ_AŞINAR(33 N 11) olmak üzere 9 çeşit nar üretilmektedir.Narın anavatanı orta doğu ve kafkasya dır.Türkiyede üretilen narın %38,4 ü Antalya,%11,4 içel,%8,9 Aydın,%8,2 Denizli,%6 Hatay ve %4,3 ü siirtde üretilmekdedir.Türkiyenin azda olsa 50 ilinde nar üretimi yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

İlköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden de yararlanılmaktadır. Sağlık evi ve sağlık ocağı yoktur. PTT şubesi ve PTT acentası yoktur. Su şebekesi vardır.kanalizasyonu yoktur. köyün mahalle yolları bakımsız sanki dere yatağı gibidir.Köyün güneyindeki arazileri sulayacak kadar sulama kanalı yapılmıştır.Kuyudan sondajla su salınmasına başlanmamıştır.Köyümüzün kuzeyinde su bulunmaktadır.Gölet yapılırsa köyün kuzeyi ve doğusundaki araziler sulanabilinir.

 • YerelNet


Doğantaş, Kaş Hakkında Bilgi

Doğantaş, Kaş

Doğantaş, Kaş
Doğantaş, Kaş

Doğantaş, Kaş Hakkında Video


Doğantaş, Kaş konusunu görüntülemektesiniz.
Doğantaş, Kaş nedir, Doğantaş, Kaş kimdir, Doğantaş, Kaş açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru