Doğanpınar, Gördes


Doğanpınar, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

ne zaman kuruldugu kesin degildir..eski ismi gecdindir.yani zamanında yabancı insanlar atlarıyla buradan gecerken birisi burda kalarak gecdin adnı vermiştir ama 1967 yılında olan depremle köy halkı devlet tarafından yapılan karşıtarafta bulunan meydana yerleşmişti.ve yerleştikten sonra yeni bir köy olmuştur.böylelikle yeni gelen anlamında dgoanpınar köyü denilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek,dügün,bayram,ve özel günlerde assar tepesi diye adlandırılan bir tepeye cıkılır.hıdırıllez bayramı çok farklı bir şekilde kutlanır.işte hıdırıllezde Annelere yumurta kaynattırılır ve köyün harmanında yumurta yuvarlanır kimin ki arkada kalırsa yumurtayı diger arkadaşına verir.yada yumurtalar birbirine çarptırılıp kırılan yumurta yine diger kişiye verilir.hıdrellez günü sabah namazından önce abdest alınıp hızır aramaya çıkılır,ayrıca hıdrellezde genellikle çocuklar ıtırlı bitkiler kaynatılarak elde edilen suyla banyo yaptırılır.düğünler kına gecesi yapılan oturmada köyün gencleri bir çeşit orta oyunu oynarlar.kurbanbayramında ilk gece gençler davul eşliğinde türkü ve maniler söyleyerek evlerden et toplar et ayırmayan evlerin bahçe duvarları yıkılır,toplanan bu etler kurban kesemeyene dağıtılır bir kısmıda pişirilip harman yerinde köy halkıyla yenir,yine kurban bayramının ikinci günü deve yapılır(atın kafatası birsırığa takılır,deveye benzeyer ağaçlardan bir alet yapılır içine iki kişi girer ve üstü çulla kapanır)bütün köy toplanır komşu köylerden gelenlerde katılır eğlenilir . yemekleri hakkında çimdik aşı denilen bir yemek vardır yöreye özgü hamuru çimdikleyip kaynar suya atılarak yapılır ve bol sarımsaklı olarak yenir,ayrıca börülce çok sevilen ve değişik şekillerde yemeği yapılan bir besindir.

Coğrafya

Manisa iline 113 km, Gördes ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. kışları marmaraya biraz yakın olmasından dolayı soguk bir iklim görülür.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 310
2000 400
1997 398

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak küçük oldugu için ilkokul 2. sınıftan sonra taşımalı egitimle güneşli kasabasına gidilmektedir.. fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.köyde aşevi .yabancılar için köyodası mevcuttur.düğün saolonu vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyiçi yolları döşemedir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet
  • facebook sayfası


Doğanpınar, Gördes Hakkında Bilgi

Doğanpınar, Gördes

Doğanpınar, Gördes
Doğanpınar, Gördes

Doğanpınar, Gördes Hakkında Video


Doğanpınar, Gördes konusunu görüntülemektesiniz.
Doğanpınar, Gördes nedir, Doğanpınar, Gördes kimdir, Doğanpınar, Gördes açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video