Doğanoğlu, Beylikova


Doğanoğlu, Eskişehir ilinin Beylikova ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Coğrafya
 • 3 İklim
 • 4 Nüfus
 • 5 Ekonomi
 • 6 Muhtarlık
 • 7 Altyapı bilgileri
  • 7.1 Mahalleler
 • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köy adını kuzey doğusunda bulunan Doğanbaba isimli şehit askerden aldığı ve köye ait bir simge olduğu bilinen bilgiler içindedir.

Köyün kurulumu Osmanlı Devleti'nin kuruluş sonrası dönemlerindendir 15 yy da Karkın nahiyesine bağlı Toganoğlu karyesi olarak Cumhuriyet Dönemi ne kadar müsellem köyü olarak bilinmekte savaş dönemlerinde savaşa çağrılıp ulufe ile geçinen diğer dönemler de çiftçilikle meşgul ahali den oluşan bir yapıya sahip olduğu 15 yy osmanlı devleti kayıtları n da mevcuttur Daha önceki devirlerde eski uygarlıkların kurulduğu bilinmektedir. Köyün kurulum itibari ile ana yol üstünde bulunmuştur. Köy içinden geçen Mihalıçcık, Eskişehir yolu sayesinde ulaşımı oldukça basittir. Aynı zamanda Beylikova ilçesine de 15 km uzaklıktadır ve köy içinden Beylikova'ya yol bulunmaktadır. Köyün nüfus yapısında daha çok yaşlı kesim ağırlıktadır. Genç nüfus son dönemlerde köyden göç etmiştir. Önemli geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Su yatakları bakımnıdan oldukça zengin yapıya sahiptir. Köyde hemen hemen her avluda yeraltı suyu bulunmaktadır. Köye ait Aşağı Doğanoğlu adında bir mahalle bulunmaktadır. Köy merkezi ile aralarında 5 km mesafe olmasına rağmen buranın su şebekesi de Doğanoğlu köyüne aittir. Köyün üç yanı dağla çevrili, orta çukurda sakin ve doğal yapıda kalmayı sağlamıştır.

Coğrafya

Eskişehir iline 65 km, Beylikova ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 247
1997 259

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - HASAN KOÇAK 2004 - İrfan Yavuz(Merhum) 1999 - 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün toplu taşımadanda sıkıntısı yoktur. ulaşımı gayet rahat ulaşıma sahiptir.

Mahalleler

Aşağı Doğanoğlu

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet


Doğanoğlu, Beylikova Hakkında Bilgi


Doğanoğlu, Beylikova
Doğanoğlu, Beylikova

Doğanoğlu, Beylikova Hakkında Video


Doğanoğlu, Beylikova konusunu görüntülemektesiniz.
Doğanoğlu, Beylikova nedir, Doğanoğlu, Beylikova kimdir, Doğanoğlu, Beylikova açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video