Doğanlı, Yeşilhisar


Koordinatlar: 38°19′14″N, 35°07′6″E

Doğanlı
—  Köy  —
Köyün genel görünümü
Kayseri'nin Türkiye'deki konumu
Koordinatlar: 38°19′14″K 35°07′6″D / 38.32056°K 35.11833°D / 38.32056; 35.11833
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Yeşilhisar
Rakım 1.400 m (4.593 ft)
Nüfus (2007)
 - Toplam 416
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38800
Kayseri ilindeki yerleşim yerleri listesi
İnternet sitesi:

Doğanlı, Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Eski adı Gördeles tir. Köyde çok eski tarihlere ait uygarlıkların kalıntıları halen mevcuttur. Son yıllarda Derinkuyu/Nevşehir yeraltı şehrinin bir benzeri Arapsin Tepesi olarak anılan yerde Doğanlı köyünde ortaya çıkmıştır. Yeraltı şehrinde çok sayıda insanın hayati ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte yerleşim alanları ortaya çıkarılmıştır. Buna benzer yüzlerce mağara ve mezarlık kalıntıları hala canlılığını korumaktadır kırkmerdiven diye anılan yeraltı şehri çevresi ve üzerinnde halen sağlam olarak kalmış kaya mezarları çok sayıda bulunmaktadır.. Köyün su ihtiyacı da bu yeraltı şehrinden doğan kaynaktan karşılanmaktadır.

Kültür

Anadolu köylerindeki tüm kültürel özelliklere rastlanılabilinir. 1980'li yıllara kadar el yapımı tezgâhlarda genç kızlar halı dokumaktaydı. Şu an bu gelenek yok olmak üzeredir. Düğünler Türk-İslâm geleneklerine göre yapılır. Cuma günü başlayan düğün törenleri, Pazar günü sona erer. Düğünlerde çeşitli halk oyunları genç kız ve erkekler tarafından oynanır. Yaşlılara saygı hala sürüp giden bir âdettir. Köyün yemekleri de geleneksel tatları günümüze kadar gelmiştir. Bunlar; Kayseri mantısı, yalancı mantı, pilav, kuru fasulye, patates yemekleri, köy yufkası ve dolaz (bir tür un tatlısı)'dır.

Coğrafya

Kayseri iline 92 km, Yeşilhisar ilçesine 23 km uzaklıktadır. Niğde-Kayseri yolu 45.km de bulunan Araplı Geçidi'nin 4 km güneyindedir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kapadokya bölgesinin tipik özellikleri bu köyde de açıkça hissedilmektedir. Özellikle elyapımı eski yerleşim yerleri bir hayli fazladır.

Nüfus

Köyden bir görünüm
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 409
2007 416
2000 645
1997 576

Son 20-30 yılda köy, dışarıya çok miktarda göç vermiştir. Başta Antalya-Adana-Ankara-Kayseri-Niğde-İzmir-İstanbul gibi şehirlere çok sayıda aile göç etmiştir. Göç sebebinin başında işszilik gelmektedir. Bunun digerbi sebebide köyün gecim kaynaklarının başında çiftcilik ve hayvancılık gelmesidir. Son yıllarda tarım ürünleri vede hayvancılıgın para kazandırmaması sonucu budenli büyük göçler vermektedir köyümüz.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ağırlıklı olarak patates, pancar, baklagiller, tahıllar ekilmektedir. Son yıllarda yavaş da olsa bahçeciliğe bir dönüş başlamıştır. Su olanaklarının kısıtlı olması sulu tarımı zorlamaktadır. Fasulye-nohut-mercimek-burçak ekimi de köy ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Genel olarak kendine yeter bir ekonomiye sahip olan köyde çok sayıda koyun ve büyükbaş hayvan bulunmaktadır. 20-25 yıl öncesinde ekonomik değer taşıyan halıcılık ve el işleri (yastık işlemeleri-yün çorap-kazak günümüzde kaybolmuş durumdadır) El yapımı yoğurt, süt ürünleri, peynir vs ürünlerin bir kısmı hane içinde değerlendirilirken bir kısmı da yakın çevreye satılmaktadır Köy nüfusu her yıl giderek azamaktadır.Zira köyde ki geçim zorluğu özellikle de gençleri göçe zorlamaktadır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • YerelNET profili


Doğanlı, Yeşilhisar Hakkında Bilgi


Doğanlı, Yeşilhisar
Doğanlı, Yeşilhisar

Doğanlı, Yeşilhisar Hakkında Video


Doğanlı, Yeşilhisar konusunu görüntülemektesiniz.
Doğanlı, Yeşilhisar nedir, Doğanlı, Yeşilhisar kimdir, Doğanlı, Yeşilhisar açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru