Doğan Türk Birliği SKDoğan Türk Birliği, Girne'nin sarı ve lacivert renkli takımıdır. 1938 yılında Limasol'da doğan takım Kuzey Kıbrıs Birinci Ligi'nde mücadele etmektedir.

Konu başlıkları

  • 1 Kuruluş/Tarihçe
  • 2 Hakkında
    • 2.1 Başkanlar
  • 3 Teknik ekip
  • 4 Kadro
  • 5 Kaynakça

Kuruluş/Tarihçe

1938 yılında güneyde bulunan ve çok az sayıda Futbol takımı bulunan Limasol'da kurulmuştur. Limasol'da spor yanında milli şuura odaklık edecek bir kuruluşa da ihtiyaç vardı ve Turgut Sarıca da hep bunu telkin ediyordu.Büyük çoğunluğu onun fikirlleriyle bilinçlenmiş olan kasaba gençleri 1938 yılının ağustos ayında Diş Doktoru merhum Hüseyin Şefik'in evinde biraraya geldiler ve Limaso Spor Kulübü 'nün müteşebbis heyetini kurmağa karar verdiler. Toplantıda bulunanlar: İrfan Demirel, Hüseyin Rızkı, Mustafa Kemal Efendi, Hüseyin Amerikalı, Ahmet Besim, Lütfi Besim, Sıtkı Havanik, Ziya Rızkı, Melih BEY,DT.Hüseyin Şefik, Dr. Münip Çaylak, Mehmet Ali Ertuğrul, Salih Alpay İmamzadr ,Osman Nurettin, Ali Kaptan Osmancık, Mehmet Fevait, Hüseyin Piskobolu, Ferit Hakkı Daha sonra bu isimle bir kulüp kurmak için gerekli sayı olan 31'e tamamlandı ve müteşebbis heyet ilk defa şu şekliyle kuruldu;

İsim Ülke Görev
İrfan Demirel Onursal sekreter
Dr. Münip Çaylak Veznedar
Dt. Hüseyin Şefik Müfettiş
Melih Bey Müfettiş
Ferit Hakkı Müfettiş

Daha sonra kulüp tescil edilirken,yeni memuriyeti dolayısıyla yönetim kuruluna giremeyen İrfan Demirel'in yerine Dt. Hüseyin Şefik getirildi. İlk kulüp lokali Saffet efendinin Fevzi Çakmak caddesindeki eviydi. 20 Temmuz Barış Harekatı ndan sonra adanın kuzeyine, Girne'ye taşınmıştır. Kulüp bugünkü ismini, 1952 yılında Doğan Güneş kulübü ile birleşerek almıştır. Renkleri sarı-mavidir.

Hakkında

Girne ilçesi takımıdır. KKTC Birinci Ligi'nde altı defa şampiyonluğa ulaşmıştır. 30 Ekim 1955 kurulan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'nun ilk şampiyonu olma başarısını göstermiştir. 1956-1957 yıllarında Türkiye ile dış temaslara başlamış ve bunun sonucunda en çok yabancı temaslarda bulunan takım unvanını almıştır. Uzun yıllar Fenerbahçe armasını kullanan takım, Fenerbahçe'nin KKTC'deki kardeş takımı olarak da bilinmektedir. 2008-2009 yılı yeni yönetimle armasını değiştirmiştir. Karşılaşmalarını, Girne 20 Temmuz Stadında yapmaktadır ve Tarihi bir kulüp binasına sahiptir. Ezeli rakibi Türk Ocağı Limasol spor kulübüdür. Samsunspor'da oynarken trafik kazasına kurban olan rahmetli Mete Adanır ve Osman Uçanergibi futbolcular Doğan Türk Birliğin'den yetişmiştir. Tarihinin en önemli transferi Ceyhun Eriş'tir.

Başkanlar

1
KL Emre Sağnak
2 DF Kaan Borova
3 DF Raif Esendağlı
4 DF Eser Kaynak
7 OS Ahmet Saygı
8 OS Raif Selden
9 FV Kenan Oshan
10 OS Sabri Selden (kaptan)
14 OS Ceyhun Eriş
15 OS Eren Numanzade
16 DF Münür Aydıntaş
17 OS Aydın Aygın
No. Pozisyon Oyuncu
18 DF Ahmet Sönmez
19 OS Serdar Özsönmezer
20 FV Issa Zuma Kamara
21 FV Essosso Ngona
23 DF Mehmet Yıldız
24 DF Mustafa Kılıç
27 FV Barış Çetin
30 OS Salih Talhaoğlu
77 KL Emre Ersoy
87 KL Okyanus Öndağ
88 DF Fırtına Özdil
89 OS Mehmet Özeralp

Kaynakça

  1. ^ http://www.mackolik.com/Team/Default.aspx?id=10737&season=2011%2F2012#


Doğan Türk Birliği SK Hakkında Bilgi

Doğan Türk Birliği SK

Doğan Türk Birliği SK
Doğan Türk Birliği SK

Doğan Türk Birliği SK Hakkında Video


Doğan Türk Birliği SK konusunu görüntülemektesiniz.
Doğan Türk Birliği SK nedir, Doğan Türk Birliği SK kimdir, Doğan Türk Birliği SK açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video