DJ Premier


Christopher Edward Martin (d. 21 Mart 1966), bilinen sahne adıyla DJ Premier (kısaca Premo), ABD'li prodüktör ve DJ. Guru ile birlikte Gang Starr grubunu oluşturan iki üyeden biridir. Houston, Teksas'ta doğan Premier, hayatının önemli kısmını Brooklyn, New York'ta geçirdi. "Ağır davulları ve dağınık döngüleriyle bilinen Doğu Yakası hip hop'ının" mimarı olarak kabul edilmektedir.

The Source dergisi DJ Premier'i hip hop müzik tarihinin en büyük beş prodüktöründen biri olarak gösterirken; About.com sitesi Top-50 Hip-Hop Producers listesinin zirvesine koydu.

Konu başlıkları

 • 1 Prodüksiyon
 • 2 Sample'lar
 • 3 Sanatçılar ile ilişkileri
 • 4 Kaynakça
 • 5 Dış bağlantılar

Prodüksiyon

Premier'in en çok övgü alan Gang Starr harici prodüksiyonları, az bilinen sanatçılarla yaptığı çalışmalardı. Jeru the Damaja ile birlikte 1994'te Doğu Yakası'nda dönüm noktası kabul edilen The Sun Rises in the East'i üretti. 1996'da devam albümü Wrath of the Math piyasaya çıktı. Ayrıca Premier, Group Home'un Livin' Proof albümünün yapımını üstlendi. Yayımlandığı 1995'te gözlerden kaçsa da; albüm benzer başarıyı yakaladı.

Sample'lar

DJ Premier'in prodüksiyon tarzı emsallerinin New York sound'una örnek teşkil etmektedir. Caz, funk ve soul sanatçılarının parçalarını sample'lamasıyla bilinen Premier; ayrıca bir sanatçı için altyapı oluştururken aynı sanatçının eski parçalarını da kullanmaktadır. Premier, Gang Starr harici çalışmalarında nakarat oluşturmak için farklı sanatçıların kısa vokal örneklerini kullanmasıyla da bilinmektedir. Örneğin; Mos Def'in "Mathematics" parçasının nakaratında aşağıda verilen dizeleri kullanmıştır:

"The Mighty Mos Def" (Mos Def'in "Body Rock" parçasından), "It's simple mathematics" (Fat Joe'nun "John Blaze" parçasından), "Check it out" (Lady of Rage, Snoop Dogg'un "For All My Niggaz & Bitches" parçasından), "I revolve around science" (Ghostface Killah'nın Raekwon'un "Criminology" parçasındaki verse'ünden), "What are we talking about here" (Ghostbusters filminden), "Do your math" (Erykah Badu'nun "On & On" parçasından) ve "One, two, three, four" (James Brown'un "Funky Drummer" parçasından)

Sanatçılar ile ilişkileri

Gang Starr Foundation'ın 90'lardaki ilk kadrosu Jeru The Damaja, Group Home, Big Shug ve Gang Starr'dan oluşmaktaydı. DJ Premier, Jeru the Damaja'nın ilk iki albümü The Sun Rises in the East ve Wrath of the Math'ın tamamının prodüksiyonlarından sorumluydu. Jeru daha sonra üç albüm daha çıkardı, ancak bunların hiçbirinde Premier yer almadı.

Group Home ile ilgili olarak DJ Premier, 2003'te verdiği bir röportajda "Onları besleyen şeye saygı göstermiyorlar." dedi ve ikinci albümlerinde bir parçanın prodüktörlüğünü üstlenmesinin nedeni olarak da, Guru'nun o şarkının yazımına katkısı olmasını gösterdi.

Gang Starr Foundation'ın yanı sıra; Premier M.O.P. ile de yakın ilişkilidir ve tüm zamanların en sevdiği gruplarından biri olarak gösterdi. İki tarafın ilk ilişkisi 1994'te "Downtown Swinga" single'ının B yüzünde Rugged Neva Smoove albümündeki bir parçanın remixinin yer almasıyla başladı. Sonraları grubun her albümünde prodüktör olarak görev alan Premier, grubun son albümü Foundation'da bir parçanın altyapısını hazırladı: "What I Wanna B."

DJ Premier, Royce da 5'9"'ın Street Hop albümünde önemli rol oynayacağını ifade etti. Premier, Back to Basics albümündeki beş kayıtta görev aldıktan sonra Christina Aguilera ile de yakın ilişki kurdu. Bu parçalar arasında Grammy ödüllü "Ain't No Other Man" adlı parça da yer aldı.

Kaynakça

 1. ^ a b c d allmusic Biography
 2. ^ Chris Ryan. "The Beatnuts Biography". Rolling Stone. http://www.rollingstone.com/artists/thebeatnuts/biography. 
 3. ^ Henry Adaso; Ivan Rott, Renato P., Bhaskar S., Henry A.. "Top 50 Hip-Hop Producers". About.com. ss. 8. http://rap.about.com/od/toppicks/ss/Top50Producers_8.htm. 
 4. ^ DJ Premier Interview - TRIBE - tribe.ca

Dış bağlantılar

 • Resmî site
 • Allmusic'de DJ Premier
 • DJ Premier – Discogs
 • Twitter'da DJ Premier


DJ Premier Hakkında Bilgi

DJ Premier

DJ Premier
DJ Premier

DJ Premier Hakkında Video


DJ Premier konusunu görüntülemektesiniz.
DJ Premier nedir, DJ Premier kimdir, DJ Premier açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video