Wed . 20 May 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Disko

diskord, diskoteka
Disko ya da diskotek, adıyla aynı adlı müzik kulüplerinde ortaya çıkan eğlence yerleri veya müzik kültürü.

Konu başlıkları

 • 1 Tanım
 • 2 Tarih
 • 3 Dipnotlar
 • 4 Kaynakça

Tanım

Özellikle 1970'li yılların sonunda ABD'de ve dünya genelinde popüler olmuş bir pop müzik türüdür. Disko müzik 1970'lerde boy gösteriyor ve seviliyordu. Disko müzik çok farklı özelliklere sahipti, dört kata gibi ritmik terimler ve sıklıkla sekiz veya onaltılık vuruşta notalarla birlikte bateri benzeri hi-hat çalgılar çalınıyordu. Bunlardan ziyade telli çalgılar, klarkson, elektirkli piyanolar ve elektro gitarlar fon müziğinde kullanıldı. Ayrıca orkestra enstürmanları da solo melodiler için kullanıldı.

Tarih

1970'lerin ortasında patlak veren disko, Donna Summer, Gloria Gaynor, Bee Gees ve ABBA grubunuda içine alarak büyüdü. Disko sanatçıları bir yandan şarkılarını oluşturuken bir yandan disko müzik zirveye ulaşıyordu. 1970'lerin sonlarında Fransız şarkıcı Patrick Hernandez daha çok pop müzikle uğraşırken Born to be Alive adlı parçasıyla disco müzik tarihinin en büyük katkılarından birini yapmıştı. Disko kendini tüm dünyaya gösterirken; John Travolta'nın oynadığı 1970'lerin tozlu ve kirli Brooklyn'inde haftasonları diskoteğe giden bir gencin serserilikten diskoya uzanışını anlatan Cumartesi Gecesi Ateşi filmi gençlerin 1970'lerde ilgi odağı haline gelen bir film olmuştu. Ayrıca bu filmin müzik albümünü de Bee Gees yapmıştı. Disko, 1980'lerin ortasından hafif hafif popülaritesini düşürmeye başladı. Ancak 1980 ve 1990'larda disko farklı tarzlarda geliştirilerek elektro dans, punk ve tekno müzik türleri oluştu. Ancak disko kültürü 1990'larda daha geniş kitle ve mekanlarla sektördeki yerini aldı. Bununla beraber disko kültürü dahada yaygın bir hale gelerek house ile kitleleri arkasına aldı. Batıda oldukça yaygın olan bu müzik türü neredeyse bir kitle kültürü haline gelmeye başladı. 2000'lere kadar popülerliğini kısmen de olsa devem ettiren disko milenyumda yerini adeta tamamen house, tekno ve trance'a bıraktı.

Dipnotlar

 • Bora, Tanıl: Dışarda da Tunalı Gençliği Var". Yeni Olgu, Sayı 1, Ocak 1984.

Kaynakça

 1. ^ Türk Dil Kurumu. "Türkçede Batı Kökenli Kelimeler". Dilbilimi. http://www.dilbilimi.net/bati_kokenli_kelimeler.pdf. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2013. 
 2. ^ Prof. Mahmut Tezcan (1997). Gençlik Sosyolojisi ve Antropolojisi Araştırmaları. http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/063.pdf. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2013. 
 3. ^ DianaL. Mankowski (2010). "1970'lerde Amerika'da Cinsel Devrim, Özgürlük ve Popüler Kültür: Disco Inferno Cinsiyetleştirmek". Michigan Üniversitesi. http://deepblue.lib.umich.edu/bitstream/handle/2027.42/77806/dlmankow_1.pdf?sequence=1. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2013.  (İngilizce)
 4. ^ "Disco - Club Dansı". Danskursları. http://www.danskurslari.com.tr/serbest-stil-danslar-disco-kulup-dansi.html. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2013. 
 5. ^ Enis Hazan. "En iyi 10 Disko parçası". http://www.birinciblog.com/en-iyi-10-disko-parcasi/. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2013. 
Wikimedia Commons'ta Disko ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.

disko, disko 80, disko disko partizani, disko muzika, disko polo 2016, diskokosmiko, diskord, diskos mocekvave, diskoteka, diskoteka 90


Disko Hakkında Bilgi

Disko


 • user icon

  Disko beatiful post thanks!

  29.10.2014


Disko
Disko
Disko konusunu görüntülemektesiniz.
Disko nedir, Disko kimdir, Disko açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Makoto Okubo

Makoto Okubo

Makoto Okubo d 3 Mart 1975 eski bir Japon futbol oyuncusudur İstatistikleri Kulüp performansı Lig ...
Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu Dünya'nın ekseninin üst kısmında, (kuzey)de kalan noktayı tanımlar. Güney Kutbu Antarkti...
Bojan Markovski

Bojan Markovski

Bojan Markovski (d. 8 Ağustos 1983), Makedon futbolcu. Kıbrıs 1.Lig takımlarından Apollon Limassol'd...
Sai Mustafa Çelebi

Sai Mustafa Çelebi

Osmanlı şair, nakkaş (ressam) ve biyografi yazarı. (d.?-ö.1595, İstanbul) Çocukluk arkadaşı Mimar Si...