Diorama


Diorama, gerçek veya kurgu bir olayın, anın veya hikâyenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesidir. Sergi amacıyla yapılmış üç boyutlu büyük tablo olarak da tanımlanabilir.

Diğer dillerde de karşılığı aynı olan bu sözcük Türkçede bazen diyorama şeklinde de yazılmaktadır. Sözcüğün kökeni Fransızcadır ve 1823 yılında bu dilde kullanılmaya başlamıştır. Fransızcaya da Yunancadan girmiş olan ve "içinden" anlamına gelen dia sözcüğü ile "görünen" anlamına gelen orama ('panorama'daki gibi) sözcüğünün birleşmesiyle oluşmuş diorama nın eş anlamlı sözcükleri cyclorama ve panorama'dır.

İngiltere'deki "Ordu Sağlık Hizmetleri Müzesi"'nden bir diorama örneği

Genellikle müzeler veya sergiler için ısmarlanan dioramalar gerçek boyutlarında olabileceği gibi belli ölçeklerde küçültülerek de yapılabilirler. Bir olayın veya anın canlandırılması söz konusu olduğu için dioramalarda birden fazla obje belli bir kompozisyon oluşturacak şekilde yer alır. Müze ve sergiler dışında maketçi ve modelciler de bir hobi olarak dioramalarla uğraşırlar.

Günümüz kullanımında yukarıdaki anlamlara gelen diorama, 19. yy'da bazı seyyar tiyatro gereçlerini tarif etmek için kullanılıyordu.

Kaynakça

  1. ^ "Diorama" (İngilizce). etymonline.com. http://www.etymonline.com/index.php?term=diorama. Erişim tarihi: 20 Mart 2010. 
  2. ^ "Ölçek Küçük, Hikaye Büyük)/Diorama sergisi" (Türkçe). semtonline.com. http://www.semtonline.com/semtkarma/roportaj/332-minik-objelerle-dev-duenyalar-yaratan-adam-.html. Erişim tarihi: 20 Mart 2010. 
  3. ^ "Diorama" (İngilizce). en.wikipedia.org. http://en.wikipedia.org/wiki/Diorama. Erişim tarihi: 20 Mart 2010. 

Dış bağlantılar

  • Fotoğrafçılık ve dioramaların tarihiyle ilgili bir yazı (İngilizce)
  • Dünyanın en geniş antika yelkenli gemi dioramaları koleksiyonu (İngilizce)
  • 2. Dünya Savaşı dioramaları (İngilizce)
  • Türkiye'den "Ölçek Küçük, Hikaye Büyük” adlı bir Diorama Sergisi

Diorama örnekleriDiorama Hakkında Bilgi


Diorama
Diorama

Diorama Hakkında Video


Diorama konusunu görüntülemektesiniz.
Diorama nedir, Diorama kimdir, Diorama açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru