Dikenli, Korgun


Dikenli, Çankırı ilinin Korgun ilçesine bağlı bir köydür.

Türklerin Anadolu'yu fethi öncesi, köyün batı topraklarındaki eski yayla ve şu andaki yayladaki tarihi kalıntılardan, buralarda Rumların yeleştikleri anlaşılmaktadır. 1960'lı yıllarda, bir göl temizlenirken, Kostantinapolis (I.Constantin) baskılı para bulunmuştur. Bizans döneminden kalma mezar ve yerleşim kalıntılarına Batıbeli ismi vermişlerdir. Kalıntılar günümüze kadar gelmektedir.

Türklerin Anadolu'yu fethiyle birlikte, Türk boylarının geldiği ve köye bu Türk boylarının yerleştiği günümüze kadar gelen arazi isimlerinden anlaşılır. (oğuz boyu) kayı-çatak-bozok seceresinden Kutalmışoğlu Süleyman Bey'in Anadolu'yu fethi esnasında miladî 1080-1090 yıllarından sonra yerleşim olduğu sanılmaktadır. Köyde yaşayanlar kışın kışlaya (köy merkezi) yazın yaylaya göç ederler.

Padişah Yıldırım Bayezid Han'ın, İsfandiyar oğlundan kız alması sebebi ile köyümüz civarından Osmanlıda güvenilir olması dolayısıyla sarayda hizmet elemanı olarak çalıştırılmıştır.

Konu başlıkları

 • 1 Kültür
 • 2 Coğrafya
 • 3 İklim
 • 4 Nüfus
  • 4.1 Köyümüzün Önde Gelenleri
 • 5 Ekonomi
 • 6 Muhtarlık
 • 7 Altyapı bilgileri
 • 8 Dış bağlantılar

Kültür

Klasik orta Anadolu kültürünün egemen olduğu köyde her yıl temmuz ayının 1 veya 2. günlerinde pilav organizasyonuyla tüm köylülerin bir araya getirilmesi amaçlanmaktadır.

Dikenli Köyü halkı; içten, hoşgörülü ve hazırcevaptır. Düğünlerde; kına gecesi, güveybaşı, donatma ve gelin çıkarma gibi adetleri vardır. Halay ve sinsin, erkek oyunlarıdır. Düğünlerde davul zurna çalınır. Kış aylarında erkekler Yarân ve Eğlencemeclisi'inde buluşurlar. .

Coğrafya

Çankırı iline 28 km., Korgun ilçesine 8 km. uzaklıktadır. Köy, Çankırı il Merkezi'nin Kuzeyinde ve 30 Km. uzaklıkta; Korgun ilçesinin tam kuzeyinde ve 7 km uzaklıkta, tahmini 1000 m. rakımda, doğuya açık, Tatlıçay'ın Korgun çayı kolunun batıya bakan 1400 rakımlı doğuya açık bir yamacında kurulmuştur.

Batı Anadolu dağ sisilesinden olan Köroğlu Dağları'nın Taş yakası denilen bölümünde yer alır. Kuzeyinde Kesecik Köyü, güneyinde Korgun, batısında Eskiahır-Güllüce-Çörekçiler (Yörük), doğusunda Karatepe köyleri ile komşudur.

Tahmini 20-25 bin km2 arazi üzerine kuruludur. Arazi, taşlık alan olduğundan ziraat alanları azdır. Fundalıklar, ahlat, dağ eriği, kuşburnu, alıç, meşe ve badem ağaçlarına sahiptir. Bitki örtüsü bozkırdır.

Orta Anadolu iklim özelliğini taşır. Köydeki başlıca tepeler, göller, dereler şunlardır:

Tepeler; Kuru'nun Kaşı, Sivritepe, Erenlerin Kaşı, Çatalfine, Karatepe, Ufacık Kaşı,sarımustafagil korusu, avla, bozyaka,

Dereler; Özderesi, Çotak Deresi, Yayla Deresi, Kavak çayı, Kallangıç Deresi, Karamuk Deresi

Göller; Gencelli Gölü, Kapan Gölü, Baraj gölü, Devegen Gölü, Hidro Gölü, Eski Yayla Gölü, Zeyrat gölü, Bozyaka Gölü, Yeni Yayla Gölü.yörük gölü

Ayrıca köyde, eski dönemlerden kalma kuyular da vardır. (Çatal kuyu, Tatlı Kuyu, KapaklıKuyu gibi...

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ortalama olarak, köyde devamlı ikamet eden 300 kişi, köy dışında 1500-2000 kişi olmak üzere toplam 2000-2500 kadardır. Erkek ve kadın nufüsu eşit sayılabilir. Böcügil, çolakseyingil, Cebecigil, Azapgil, Haytagil gibi sülale isimleri Osmanlı askerî sisteminden alınmıştır. Kadıoğulları, Mollagil gibi sülale isimleri ise Osmanlı medrese sisteminden alınmıştır.

Köyde sürekli ikamet edenler hayvancılıkla; dışarıda ikamet edenler ise Ticaret ile uğraşırlar. Köyün tamamı okur-yazardır.

Köyümüzün Önde Gelenleri

İhsan Özleyen (İski Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı 1999 - 2009) Şefik İşeri (Eczacıbaşı Girişim Pazarlama Ceo'su 1995-2009 ) Erol Bayram (İstanbul Çankırı Vafkı Genel Başkan Yardımcısı ve Mütevellisi 2004 - 2008) Hasan Benli (Mhp İstanbul İl Yönetim Delegesi - Fatih İlçe Başkanlığı) Kamil Altuntaş (Mhp Üsküdar İlçe Başkanlığı) Ali Karaabalı (İstanbul Çankırı Vakfı Gençlik Kolları Başkanlığı - 2005 -2007 - İstanbul Çankırı Gençlik Derneği Başkanı(Çangenç 2009 - 2011) - İstanbul Çankırı Gençlik Derneği Onursal Başkanlığı Fatih Cankara (İstanbul Çankırı Vakfı Gençlik Kolları Başkanlığı 2007-2008- İstanbul Çankırı Gençlik Derneği Başkanı(Çangenç 2011 - 2012 ) Ekrem ÇAVUŞ (Düzce TÜRKAV Şube Başkanı 2009-)

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 154
1997 256

Ekonomi

Köyü'ün eskiden bu yana geçim kaynağı hayvancılıktır. İstanbul ve diğer şehirlerde yaşayanların çoğunluğu toptan ticaretle(Hırdavat,Kumaş,Kırtasiye) uğraşırlar. Gelir düzeyi, Türkiye ortalamasındadır. İnsanlar iktisada dayalı olarak yaşadıklarından, tamamı, kendi evlerini yapmış ve işlerini kurmuşlardır. Anadolu'nun muhafazakâr aile yapısını korumuş ve birleşik aile halinde yaşama alışkanlığını sürdürmekte olup dini inançlarına son derece bağlıdırlar. Bu da, ekonomik olarak güçlü kalmalarını sağlamaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Geçmişten günümüze köy muhtarları:

Sabri Çalışkan, Şevki Öztürk, Ali Türker, Mustafa Burhan, Yunus Ulutaş, Yunus Altun, Mehmet Kuşaksız, Mehmet Altun, Burhan Akbayrak

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi ise yeni yapılmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Çankırı Korgun Dikenli Köyü Resmi Web Sitesi


Dikenli, Korgun Hakkında Bilgi


Dikenli, Korgun
Dikenli, Korgun

Dikenli, Korgun Hakkında Video


Dikenli, Korgun konusunu görüntülemektesiniz.
Dikenli, Korgun nedir, Dikenli, Korgun kimdir, Dikenli, Korgun açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru