Devlet dini


Devlet dini ya da resmi din devlet tarafından onaylanan ve desteklenen bir dini yapı ya da akide. Resmi dini olan bir devlet, seküler olmamasına karşın mutlaka teokratik olmak zorunda da değildir.

Hıristiyan ülkelerde devlet kilisesi Roma İmparatorluğunun devlet kilisesi ile ilişkilidir ancak aynı zamanda hıristiyanlığın modern süreçte yaşadığı bir evrime denk gelir ve dinin ulusal bir kolu gibi kabul edilir. Devlet dini her zaman devlet tarafından kabul edilmiş bir din anlamına gelse de, her zaman devletin bir din tarafından kontrol ediliyor olduğu (yani teokrasi) ya da dinin devlet tarafından kontrol ediliyor olduğu anlamına gelmez.

Devletler tarafından finanse edilen dinsel kultler oldukça eski dönemlere, Antik Yakın Doğuya hatta tarih öncesi dönemlere kadar gider. Dini kultlerle devlet ilişkisi Marcus Terentius Varro tarafından politik teoloji (theologia civilis) terimi ile tartışılmıştır. Devlet tarafından finanse edilen ilk "devlet kilisesi" MS. 301'de kurulan Ermeni Apostolik Kilisesidir.

Ayrıca bakınız

  • Teokrasi
  • Laiklik
  • Türkiye'de laiklik


Devlet dini Hakkında Bilgi

Devlet dini

Devlet dini
Devlet dini

Devlet dini Hakkında Video


Devlet dini konusunu görüntülemektesiniz.
Devlet dini nedir, Devlet dini kimdir, Devlet dini açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video