Develiören, Karataş


Koordinatlar: 36°44′K 35°27′D / 36.733°K 35.45°D / 36.733; 35.45

cagşırlı
—  Köy  —
Adana
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Karataş
Nüfus (2000)
 - Toplam 9
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 322
İl plaka kodu 01
Posta kodu 01900
Adana ilindeki yerleşim yerleri listesi
İnternet sitesi:

Develiören, Adana ilinin Karataş ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Fakat Köyde yaşayan GENÇ sülalesinin soy ağacı hakkında Malazgirt Savaşına (1071) kadar uzanan bilgiler vardır.GENÇ sülalesinin ÖRTLEK Yörük Aşireti'ne mensup olduğu başbakanlık arşivinde kayıtlıdır.Örtlek Yörük Aşireti Orta Asyadan çıkıp, Hazar Denizinin kuzey ve güneyinden geçerek, 1071 yılında Örtlek Oğlu diye tanınan Ömer Aga 300 atlı (süvari) ile Sultan Alparslan ile beraber Bizansa karşı savaşa katıldı. Malazgirtin fethinden sonra, Örtlek Oğlu aşireti Malazgirt, Muş, Ahlat ve Üleke yerleştiler. Amaçları fetih ve İslamı yaymak olduğu için batıya doğru ilerlediler. Bu amaçları Osmanlı Devletinin İslamı yaymak anlamına gelen Gaza politikasıyla örtüşmektedir. Daha sonra Amid, Diyarbakır, Meyyafarıkin, Silvan, Malatya, Adıyaman, Maraş ve Elbistandan geçerek Adana ve Misis'e geldiler. Sultan Birinci Mahmut'un emriyle Çukurovaya yerleştirildiler. 1750 yılında Devlet-i Aliyi Osmani adına, Örtlek Oğluna; Misis, Belen, Derbend, Kurt kulağı, Karamurtluk bölgesinin Beyliği verildi. Misis ve Adana'da bulunan Örtlek Oğlunun 12 çocuğu vardı. Ahalisinin vergisini toplar, asayişi temin eder ve idarecilik görevini yapardı. Topladığı vergileri İstanbula götürür, Padişaha arz ederdi. Adanada, Misiste, Herekli ve Çağşırlı köylerinde Eker ve Genç soyadı ile Aksoylar olarak bilinen aile ve Konya Cihanbeylide bulunan Torunlar diye tanınan aileler de Örtlek Aşiretindendir. İstanbulda Değirmenciler ailesi de Örtlek Aşiretinden olup, Malatya, Adıyaman ve Gölbaşında Örtlek Aşiretinden ve Örtlek soyadını taşıyan akrabalar mevcuttur. Örtlek kelimesi halen Kırgızistan, Türkmenistan ve Orta Asyanın diğer bölgelerinde kullanılmaktadır. Örtlek; cesur, yiğit, kahraman, ateş, yanmış yer manasına gelmektedir. Sultan Dördüncü Murat'ın 1650 senesinde Bağdat seferine giden güzergah üzerinde Adanadan geçerken yanına aldığı Genç Osman da, Örtlek Yörük Aşiretindendir. Halen Genç Osmanın sülalesi devam etmekte ve bugün Çaşırlı köyünde Genç Osman soyadını taşıyan akrabalar yaşamaktadır. Sultan Dördüncü Muratın 1650 senesinde Bağdat seferine giderken, Adanadan geçerken yanına aldığı Genç Osman da, Örtlek Yörük Aşiretindendir. Halen Genç Osmanın sülalesi devam etmekte ve bugün Çağşırlı( Çakşırlı veya Çaşırlı) ve Develiören köylerinde Genç Osman ve Genç soyadını taşıyan akrabalar yaşamaktadır.

Bu bilgiler Emekli Adana İmam-Hatip Lisesi Müdürü Ömer Örtlek tarafından araştırılmış ve yazılmıştır. Konuyla ilgili detaylı çalışmaları devam etmektedir.

Örtlek Yörük Aşireti için tarihi ve ayrıntılı bilgi

-A. M.K.T.-1164- 1750 tarihli Başbakanlık Arşivinde bulunmaktadır.

Genç Ailesinin Şehir Merkezine göç etmesinden ötürü günümüzde Develiören Köyünün nüfusu çok azdır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Adana iline 40 km, Karataş ilçesine 29 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 6.328
1997 1010

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2011 -Osman Genç ( Emmi Celal Oğlu ) 2004 - Selçuk Genç ( Emmi Celal Oğlu ) 1999 - 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Develiören, Karataş Hakkında Bilgi


Develiören, Karataş
Develiören, Karataş

Develiören, Karataş Hakkında Video


Develiören, Karataş konusunu görüntülemektesiniz.
Develiören, Karataş nedir, Develiören, Karataş kimdir, Develiören, Karataş açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru