Dev balıkçıl


Garza goliath

Dış bağlantılar
Wikimedia Commons'ta Dev balıkçıl ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies'te Dev balıkçıl ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Dev balıkçıl (Ardea goliath) balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından bir kuş türü. Sahraaltı Afrika'sında yaşar, Asya'nın güneybatısı ve güneyinde de az sayıda rastlanır.

Fiziksel özellikleri

Dünyanın en büyük balıkçılı olan bu kuşun boyu 120 ila 152 cm, kanat açıklığı 185 ila 230 cm, ağırlığı da 4 ila 5 kg arasında değişir. Yavaş uçar ve diğer balıkçılların aksine bacaklarını yatay olarak tutmaz. Erkek ve dişi birbirine benzer. Genel olarak arduvaz grisi ve kestane kızılı tüyleri vardır. Başı, tepesi, yüzü, sırtı ve boyunlarının yanları kestane kızılıdır. Çenesi, boğazı, boynunun önü ve göğsünün üstü beyaz renklidir. Boynunun önü ve göğsünde siyah çizgiler bulunur. Göğsünün altı ve karnı siyah çizgili ten rengidir. Sırtı ve kanatlarının üstü arduvaz grisidir. Kanatlar kapandığında kıvrım yerlerinde kestane kızılı omuz lekesi bulunur. Kanatlarının altı soluk kestane rengidir. Üst gagası siyahtır ve gaga ile gözlerin arası ve göz çevresi yeşilimsi sarı renklidir. İrisi sarı renklidir. Ayaklar ve bacaklar siyahtır. Genç kuşlar erişkinlere benzer ancak tüyleri daha soluk renklidir. Dev balıkçılın görünüşüne benzeyen erguvani balıkçıl çok daha küçük boyutludur. Erguvani balıkçıl ile benzer tüy renklerine sahip olmasına rağmen dev balıkçılın en yakın akarabaları Güney Asya'da yaşayan Ardea sumatrana ve Ardea insignis balıkçıl türleridir.

Notlar

  1. ^ "balıkçıl". AnaBritannica. 3. İstanbul: Ana Yayıncılık. 1986. ss. 245. 
  2. ^ Goliath Heron – Ardea goliath. Oiseaux.net (2009-10-25).
  3. ^ Bonar, Christopher J.; Lewandowski, Albert H. (2004). "Use of a Liposomal Formulation of Amphotericin B for Treating Wound Aspergillosis in a Goliath Heron (Ardea goliath)". Journal of Avian Medicine and Surgery 18 (3): 162. doi:10.1647/2003-003. 


Dev balıkçıl Hakkında Bilgi


Dev balıkçıl
Dev balıkçıl

Dev balıkçıl Hakkında Video


Dev balıkçıl konusunu görüntülemektesiniz.
Dev balıkçıl nedir, Dev balıkçıl kimdir, Dev balıkçıl açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru