Deniz düdükçünü


Deniz düdükçünü (Phalaropus lobatus), çullukgiller (Scolopacidae) familyasından bir kum kuşu türü.

Konu başlıkları

  • 1 Özellikler
  • 2 Davranış
  • 3 Yayılış
  • 4 Dış bağlantılar

Özellikler

Küçük bir yağmur kuşudur. Büyüklükleri yaklaşık 18 cm kadardır. Loplu ayak parmakları ve düz, ince gagaları vardır. Üreme dönemi dişileri, baskın olarak koyu gri yukarılara, kestane rengi bir boyna ve göğüs üstüne, siyah yüz ve beyaz boğaza sahiptir. Erkekler ise dişilerin soluk bir kopyasıdır. Loplu ayak parmakları yüzmelerine yardımcıdır. Genç kuşlar, gri ve kahverengi yukarılara, kahverengimsi sarı alt parçalara ve göz boyunca siyah bir yamaya sahiptir. Kışta, kuşlar gri yukarılara ve beyaz aşağılara sahiptir ama siyah göz yaması her zaman mevcuttur. Dişiler daha büyüktür ve erkeklere göre daha parlak renkleri vardır.

Davranış

Dişiler erkekleri takip ederler, bölgede yuva yapmak için yarışırlar ve saldırgan bir tutumla yuvalarını ve seçilen eşlerini savunurlar. Dişiler yumurtalarını koydukları andan itibaren güneye doğru göçe başlarlar, yumurtaları kuluçkaya yatırmak ve yavruya bakmak için erkekleri bırakırlar. Üç ila yedi yumurta bataklık bir alanın yakınında bir yer yuvasına koyulur. Yavrular çoğunlukla, kendilerini beslerler ve 20 gün içinde uçabilirler.

Ötüşleri tiz bir whit ya da twit olarak tanımlanabilir.

Deniz düdükçünü yavrusu

Yayılış

Arktik Kuzey Amerika bölgeleri ve Avrasya'da görülürler. Göçmendirler, diğer yağmur kuşlarına göre olağan dışı olarak çoğunlukla okyanusa ait rotalarda göç ederler ve tropikal okyanuslarda denizde kışı geçirirler.


Dış bağlantılar

  • Red-necked Phalarope maddesinden yararlanılmıştır.


Deniz düdükçünü Hakkında Bilgi


Deniz düdükçünü
Deniz düdükçünü

Deniz düdükçünü Hakkında Video


Deniz düdükçünü konusunu görüntülemektesiniz.
Deniz düdükçünü nedir, Deniz düdükçünü kimdir, Deniz düdükçünü açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video