Deliler, Ereğli


Deliler, Zonguldak ilinin Ereğli ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Bu köy OSMANLI ordusundan kalma bir lakap olan DELİ ünvanı ile anılır.Hikayeye göre ,OSMANLI ordusunun önünde AKINCI denilen birlikler vardır.AKINCI birlikleri bilindiği gibi ordunun en önünde giden cesur,kuvvetli ve zeki askerlerden oluşmaktadır.Bunlar düşmanı yıpratarak OSMANLI ordusunun istediği istikamete düşmanı yönlendirmekle ile nam salmışlardır.Ancak tarihte pek bilinmeyen ve pek anlatılmayan şudur ki;AKINCI birliklerinin önünde sayıları 5-6 yı geçmeyen azınlık birkaç asker grubu daha vardır.Bunlar, şimdiki adı ile İNTİHAR KOMANDOLARI eski adı ile DELİLER lakabıyla anılırmış.Düşman ordusunun stratejik noktalarına saldırılar yaparak bilgi toplama, sızma yöntemleri ile AKINCI birliklerine önemli rehberlikleri olurmuşur.Bunların içinden pek dönen olmadığı için Padişah da bu,cesur,kuvvetli, zeki ve son derece gözü kara ANADOLU YİĞİTLERİ'ne savaştan döndüklerinde biraz arsa,kullanmaları için çiftçilik malzemeleri ve biraz da altın verirmiş. Söylendiğine göre DELİLER köyünün adı da,lakabı DELİ olan bir OSMANLI ASKERİ'nin bu savaşlardan döndükten sonra, Padişahtan bu yörede toprak hediye alarak buraya yerleşmesiyle konulmuştur. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Sultan Osman Gazi’nin kayınpederidir ünlü İslam Alimi Şeyh Edibali der ki;Atın iyisine doru ,yiğidin iyisine de deli denir. Tabi ki bu konunun detayını bilmeyen köylüler,2005 yıllarında köylerinin isimlerine utanılacak bir anlam yüklenmesi(!) zannı ile maalesef PINARCIK olarak değiştirmişlerdir. Tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan ve bununla övünmesi gereken DELİLER Köylüleri; bu tarihi geçmişi bilmeden bir anda silmiştir. Bu gerçeği bilmiş olsalardı belki de DELİLER isminden utanacaklarına övünmeyi tercih edeceklerdi... Herşeyin bir dönüşü vardır! Bilgi herşeyin üzerindedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Zonguldak iline 45 km, Ereğli ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 772
1997 789

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -Recep ÖĞÜT 1999 -Recep ÖĞÜT 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt deildir olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Deliler, Ereğli Hakkında Bilgi

Deliler, Ereğli

Deliler, Ereğli
Deliler, Ereğli

Deliler, Ereğli Hakkında Video


Deliler, Ereğli konusunu görüntülemektesiniz.
Deliler, Ereğli nedir, Deliler, Ereğli kimdir, Deliler, Ereğli açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video