Deliktaş, Kangal


Deliktaş, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Sivas ve Malatya arası İpek yolu üzerindeki Sivas ve Kangal arasında bulunan kayalık bir bölgeden adını almıştır. Şimdiki adıyla Deliktaş olarak tarihe geçmiştir. Köyde çok eski çağlardan kalma kale kalıntıları vardır. 600 yıllık yerleşim yeri olduğu tahmin edilmektedir. Köyde tarihi eser olarak Paşa pınarı ve han yerleri mevcuttur. Kervan yolu üzerine kurulmuş bir köydür. Önceden nahiye statüsünde olan köye 10-15 çevre köy bağlı bulunmaktaydı. Kangal ilçesinin önemli köylerinden biridir. Kangal köpeklerinin en hasını Deliktaş'ta bulabirsiniz. Çeşitli kaynaklarda Yavuz Sultan Selim İran Seferine giderken köpeği Deliktaş bölgesinde kaybolmuştur.

Kültür

Kangal'ın Deliktaş Köyü iki mühim ozan yetiştirmiştir. Birincisi Deliktaşlı Ruhsati'dir. İkinci Büyük ozan ise Ruhsati'nin oğlu Minhacı'dır. "Daha Senden Gayri Aşık mı Yoktur" dizelerinin sahibi Deliktaşlı Ruhsati'dir. Ayrıca Yavuz Top'un terennüm ettiği "Güzel Seni Çok Özledim" adlı türkü de Minhacı'ya aittir. Bu türküde Yavuz Top düzenleme yaparak türkünün sözlerini kısmen değiştirmiştir.

Başlıca yemekleri: Madımak yemeği, baklava türleri, et yemekleri, söbelek yayla çorbası.

Köyde Paşa Pınarı adında köyün ortasında tarihi bir çeşme vardır. Efsaneye göre bu pınardan su içen uyuntu olmaz(gözü açık olur). Köye gelen turistler genelde bu çeşmeden su içerler.

Coğrafya

Sivas iline 65 km, Kangal ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi,bölgenin en sert iklimine sahiptir. Yükseklik olarak Kangal bölgesinin en yüksek yerleşim yerlerinden biridir. Kışlar çok karlı ve sert geçer. Yazları tam bir yayla havasıdır. Gündüzleri sıcak ve akşamları serindir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 580
1997 633

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon 2008 senesinde faaliyete geçmiştir. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı faaliyette değildir. Jandarma karakolu vardır ama kullanımda değildir. Karakol, kooperatif olarak kullanılmaktadır. Kooperatif de kaldırılmıştır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Deliktaş, Kangal Hakkında Bilgi


Deliktaş, Kangal
Deliktaş, Kangal

Deliktaş, Kangal Hakkında Video


Deliktaş, Kangal konusunu görüntülemektesiniz.
Deliktaş, Kangal nedir, Deliktaş, Kangal kimdir, Deliktaş, Kangal açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video