Değişören, Seyitgazi


Değişören, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

1800 lü yılların başlarında şimdiki yerleşim yerinin 3 km kadar kuzeyinde nogay tatarı hüdaverdi isimli kişi tarafında örenlik ismi ile kurulmuştur.sel sıkıntısı yüzünden 1900 lerin başlarında şimdiki yerine yine tatarlar tarafından taşınmıştır. bu yerleşim değişikliği nedeniyle ismi değişören olarak anılmıştır. birinci dünya savaşından önce osmanlı tarafından mısırdan sürgün edilen araplar köye yerleştirilmişlerdir. birinci dünya savaşında yunan ordusu tarafından karargah olarak kullanıldığı için tahribat ve kıyım görmemiştir. cumhuriyetten sonra köye macurlar da yerleştirilmiştir. köy halkı tarım ve hayvancılıkla geçinir. akarsu ya da dere olmamasına rağmen sulama kooparatifi ve şahıslar tarafından kurulan sulama kuyuları ile 5000 dönüme yakın arazi sulanmakta ve her türlü sulu tarım ürünü yetiştirilmektedir.

çiğbörek göbete en meşhur yemekleridir

Coğrafya

Eskişehir iline 32 km, Seyitgazi ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim

içanadolu iklimi hakimdir. yazları sıcak ve az yağmurlu kışları ayaz ve kar yağışlıdır.köyde dere ya da akarsu olmamasına rağmen oldukça yeşillik ve bol ağaç vardır. köyün batısında yer alan ve köy halkı tarafından bağlık denen koruda 500 kadar kayısı ve 20 kadar ceviz ağacı, köyün kuzeyinde bulunan ve köy halkı tarafından orman denilen koruda ise 300 kadar badem ağacı köylüler tarafından yetiştirilmiştir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 174
1997 165

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Adnan Örde [[1999 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Değişören, Seyitgazi Hakkında Bilgi

Değişören, Seyitgazi

Değişören, Seyitgazi
Değişören, Seyitgazi

Değişören, Seyitgazi Hakkında Video


Değişören, Seyitgazi konusunu görüntülemektesiniz.
Değişören, Seyitgazi nedir, Değişören, Seyitgazi kimdir, Değişören, Seyitgazi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru