Dedeyolu, Sivrice


Dedeyolu, Elazığ ilinin Sivrice ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Bolgenin en eski ve buyuk yerlesim yerlerinden birisi olan Dedeyolu koyu 1500 lu yillara ait Tahrir defterlerinde "Huh-u Ulya" yani Yukarı Huh ismiyle gecmektedir ve Ermenice'de "yuksek" anlamina gelmektedir. Koyun tarihi cok eskilere dayanmaktadir. Bolgenin Turkler tarafindan fethinden sonra zaten varolan ve cogunlugunu Ermeni halkin olusturdugu koye musluman Turk aileler de yerlestirilmistir. 1915 deki Ermeni tehcirine kadar koy nufusunu musluman Turkler ve Ermeniler olusturmakta idi. O donem bilgilerine gore koyun yaklasik olarak 800 hane oldugu ve bunun 300 hanesinin Turk oldugu belirtilmektedir. Yine eski tahrir defterlerine gore 1550 lu yillarda bolgede en fazla vergi veren koy olarak kayitlara gecmistir. Bolgenin 1516 da Osmanlı yonetimine girmesinden sonra, yore arazisi timar olarak Alaybeyzadeler olarak bilinen ve Harput Alaybeyi olan aileye verilmistir. Bu aileye verilen arazi yukari Huh koyu ile birlikte, Asagi Huh, Mollaali, Balan, Guney, Helendir ve Hatunkoyu'nu de kapsamaktaydi. Koy, 1700 lü yılların başında Harput'tan cikarilan Alaybeyzade ailesinin (daha sonra Huh agalari [3] olarak adlandirilmislardir) buraya yerlesmeleri ile en parlak donemini yasamistir. Bu donemde, bolgede etkili bir aile olan Alaybeyzade'lerin yaptirdiklari konaklar ile koy onemli olcude buyumus ve gelismis, bir anlamda bolgedeki koylerin merkezi haline gelmistir. I. Dunya savasi doneminde koyden onemli sayida kisi savasa katilmis ve daha cok Yemen cephesine gonderilen bu askerlerden ne yazik ki cok azi geriye donebilmistir. 1915 te yasanan Ermeni tehciri sonucu koyun nufusu onemli olcude azalmistir. 1936 yilindan 1938 yilina kadar kaymakamlik olan koy, bu tarihten sonra kaymakamligin yeni kurulan Sivrice'ye tasinmasindan ve ozellikle Alaybeyzade ailesi mensuplarinin koyu terketmeye baslamasi ile birlikte bu olumsuz degisim devam etmis ve koy onemli olcude kuculmustur. Koyun gecmisinden gunumuze kalan fazla bir eser yoktur. Sadece 1792 yilinda yaptirilan Koy Camisi hala saglamdir. Alaybeyzadelerin yaptirdigi konaklar ise tamamen yok olmustur.

Kültür

Koy bazi acilardan Harput kulturunden farkliliklar gosterir. Bu farkliliklardan en onemlisi ise koy halkinin "ozellikle yaslilarin" son doneme kadar konusurken kullandiklari yore agzidir ve Harput agzindan onemli olcude farklidir. Gunluk hayata ait diger gelenek ve gorenekler Harput kulturu ile benzerdir. Ancak, 1980 li yillardan sonra koyun baska koy ve illerden goc almasi ile koyun eski kulturu buyuk olcude yok olmustur. Yoresel yemekler de az farklilikla birlikte Harput yemekleri ile aynidir.

Coğrafya

Elazığ iline 28 km, Sivrice ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 367
1997 393

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Çetin Aktaş 1999 - fuat koçak 1994 - çetin aktaş 1989 - fahri polat 1984 - fahri polat 2008 -sinan karaağaç

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmaktadır . Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • http://www.sivricehaber.com
 • Yerelnet
 • [4]


Dedeyolu, Sivrice Hakkında Bilgi


Dedeyolu, Sivrice
Dedeyolu, Sivrice

Dedeyolu, Sivrice Hakkında Video


Dedeyolu, Sivrice konusunu görüntülemektesiniz.
Dedeyolu, Sivrice nedir, Dedeyolu, Sivrice kimdir, Dedeyolu, Sivrice açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video