David Baltimore


David Baltimore (d. 7 Mart 1938), Fizyoloji veya Tıp ödülü kategorisinde Nobel sahibi Amerikalı biyolog ve üniversite idarecisi.

David Baltimore, 1990-1991 yılları arasında Rockfeller Üniversitesi'nde, 1997 yılından 2006 yılına dek Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde, 2007 yılında ise Amerikan İlim Geliştirme Derneği'nde başkanlık yaptı.

Konu başlıkları

 • 1 Biyografi
  • 1.1 İlk yılları
  • 1.2 Kariyeri
  • 1.3 Özel Hayatı
 • 2 Ayrıca bakınız
 • 3 Kaynakça

Biyografi

İlk yılları

1970'lerde Baltimore

Baltimore, 1983 yılında New York'ta dünyaya geldi. Annesi Gertrude Lipschitz ve babası Richard Baltimore'du. Liseye Great Neck North'ta devam etti ve 1956 yılında mezun oldu. Biyolojiye olan ilgisinin lise yıllarında Bar Harbor Maine'de bulunan Jackson Laboratuvarı geçirdiği bir yaz dolayısıyla başladığını söylemiştir. 1960 yılında, Pensilvanya'da bulunan Swarthmore Üniversitesi'nden kimya alanında lisans derecesi aldı. Doktorasına MIT'de biyofizik alanında başlamasına karşın, virüslerle ilgili çalışmak amacıyla bıraktı. Doktora derecesini 1964 yılında New York'ta bulunan Rockfeller Üniversitesi'nden aldı. MIT ve Albert Einstein Tıp Okulu'ndaki doktora sonrası çalışmalarından ve Salk Enstitüsü'ndeki araştırmalarından sonra, 1968 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü kadrosuna katıldı. Baltimore ayrıca, 1974 yılında Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi'ne üye olarak da seçilmiştir.

Kariyeri

1975 yılında Howard Temin ve Renato Dulbecco ile birlikte Fizyoloji veya Tıp ödülü kategorisinde Nobel kazandı. Ödül kendisine "hücrenin genetik materyali ve tümör virüsleri arasındaki etkileşimi keşiflerinden dolayı" verilmiştir. Baltimore'un virolojiye olan bu katkısı ters transkriptaz'ın keşfidir. RNA'yı DNA'ya çeviren bu enzim HIV ve benzeri retrovirüslerin yeniden üretiminde temeldir. Aynı zaman diliminde, bağımsız olarak Howard Temin ve Renato Dulbecco'nun yaptığı kanser araştırmasında da keşfedilmiştir. Aynı yıl düzenlenen Asilomar rekombinant DNA teknolojisi konferansının organizatörlüğünü yaptı. 1982'de MIT'nin Whitehead Biyomedikal Araştırmalar Enstitüsü kurucu yöneticisi olarak atandı ve 1990 yılına dek bu görevde kaldı.

Özel Hayatı

1968 yılında Dr. Alice S. Huang ile evlenmiştir ve bir kız çocuğu vardır.

Ayrıca bakınız

 • RNA biyoloji tarihi
 • RNA biyolojistleri listesi
 • Baltimore sınıflandırması
 • 73079 Davidbaltimore

Kaynakça

 1. ^ a b c "David Baltimore - Otobiyografi" (İngilizce). Nobelprize.org. http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/1975/baltimore-autobio.html. Erişim tarihi: 28 Mart 2012. 
 2. ^ "Üye Kitabı, 1780–2010: Bölüm B" (İngilizce). Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi. http://www.amacad.org/publications/BookofMembers/ChapterB.pdf. Erişim tarihi: 28 Mart 2012. 
 3. ^ "1975'te Fizyoloji veya Tıp kategorisi Nobel Ödülleri" (İngilizce). Nobel Foundation. http://nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/1975/. 
 4. ^ "No Nobel Prize for Whining" (İngilizce). New York Times. http://www.nytimes.com/2003/10/20/opinion/no-nobel-prize-for-whining.html. David Baltimore Hakkında Bilgi

David Baltimore

David Baltimore
David Baltimore

David Baltimore Hakkında Video


David Baltimore konusunu görüntülemektesiniz.
David Baltimore nedir, David Baltimore kimdir, David Baltimore açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video