Dava konusu olmuş Recep Tayyip Erdoğan karikatürleri


Dava konusu olmuş Recep Tayyip Erdoğan karikatürleri, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kişisel tazminat davası açmış olduğu karikatürlerdir. Açılan davalar medyada önemli ölçüde yankı bulmuş ve beraat ile sonuçlanmıştır.

Konu başlıkları

  • 1 Kafalı kedi karikatürü
  • 2 Tayyipler Alemi
  • 3 Reco kongo kenesi
  • 4 Kaynakça

Kafalı kedi karikatürü

9 Mayıs 2004 tarihinde Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa Kart'ın Türkiye'deki İmam Hatip Liselerini ip yumağı , Recep Tayyip Erdoğan'ı da ip yumağına dolanmış olarak tasvir edip çizdiği karikatürü.

Karikatür sonucunda Recep Tayyip Erdoğan , Cumhuriyet gazetesi ve yazı işleri müdürü Mehmet Sucu hakkında Ankara 8. Asliye Hukuk mahkemesinde tazminat davası açmış ve davayı kazanmıştır. Ancak bu karar, Yargıtay'ın mizaha hoşgörü istediği ve siyasilerin ağır eleştirilere katlanması gerektiğine işaret ettiği kararıyla bozulunca dava yeniden ilk mahkemeye dönmüştür.

Daha sonraki davalarda ise Yargıç, Yargıtay gerekçesini dikkate alarak Erdoğan'ın tazminat istemini reddetmiştir.

Tayyipler Alemi

Tayyipler Âlemi, Penguen dergisinin 24 Şubat 2005 tarihinde yayınlanan 127 nolu sayısının kapağında Recep Tayyip Erdoğan konulu karikatürlerin tamamına verdiği isimdir.

Erdoğan kendisini kedi olarak betimleyen Cumhuriyet Gazetesi çizeri Musa Kart'tan 5 bin YTL, başka bir karikatür nedeniyle Evrensel Gazetesi aleyhine açtığı davada ise 10 bin YTL manevi tazminat kazanmıştı. Penguen dergisindeki 8 karikatürist bu davaları protesto için bu karikatürleri çizmişlerdi. Bunun üzerine "karikatürlerin, Başbakan Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırı içerdiği ifade edilen dilekçede, Penguen Dergisi'nin sahibi Erdil Yaşaroğlu ile Pak Yayıncılık'tan 40 bin YTL manevi tazminat talep edildi."

Ankara Birinci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada 14 Şubat 2006 tarihli duruşmada yargıç, tarafların görüşlerini aldıktan sonra davanın reddedilmesine karar verildiğini açıkladı.

Reco kongo kenesi

Leman dergisinin 6 Temmuz 2006 tarihinde , Reco Kongo kenesi Türkiye’nin anasını ağlatıyor başlığı ile kapak yaptığı ve bir vatandaşın sırtına Kırım Kongo hastalığına neden olan bir kene’nin bindirildiği şekliyle resmedilmiş Leman dergisi çizerlerinden Mehmet Çağçağ'ın karikatürü.

Kapak nedeni ile Leman dergisi aleyhinde Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu tarafından; Başbakanı kan emici, habis ve parazit bir hayvan olan keneye benzeten karikatürün kişilik haklarına tecavüz niteliğinde olduğu, Erdoğan’ın küçük duruma düşürülerek eleştiri sınırları aşıldığı iddiası ile Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 25 bin YTL’lik manevi tazminat davası açılmıştır.

Dava karikatürün, dünyada en pahalı benzin kullanan Türk halkının tepkisini, en yüksek vergi veren yurt insanının dileklerini tepkisel olarak anlatmak amacıyla çizildiğini, Kırım Kongo kanamalı hastalığına yol açan kan emici kenenin dünyada bilinen bir varlık, benzetmenin de Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırı değil eleştiri hakkı olduğu vurgulanarak reddedilmiştir.

Kaynakça

  1. ^ Musa Kart'ın 'kedi'li karikatürü aklandı-radikal.com.tr
  2. ^ Erdoğan'dan Penguen'e dava- sabah.com.tr/
  3. ^ CNNTürk


Dava konusu olmuş Recep Tayyip Erdoğan karikatürleri Hakkında Bilgi

Dava konusu olmuş Recep Tayyip Erdoğan karikatürleri

Dava konusu olmuş Recep Tayyip Erdoğan karikatürleri
Dava konusu olmuş Recep Tayyip Erdoğan karikatürleri

Dava konusu olmuş Recep Tayyip Erdoğan karikatürleri Hakkında Video


Dava konusu olmuş Recep Tayyip Erdoğan karikatürleri konusunu görüntülemektesiniz.
Dava konusu olmuş Recep Tayyip Erdoğan karikatürleri nedir, Dava konusu olmuş Recep Tayyip Erdoğan karikatürleri kimdir, Dava konusu olmuş Recep Tayyip Erdoğan karikatürleri açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video