Darth Maul


Darth Maul, Star Wars evreninde yer alan karakterlerden biridir. Bölüm I'de, dövüş sanatları uzmanı olan Ray Park tarafından canlandırılmış ve İngiliz aktör Peter Serafinowicz tarafından seslendirilmiştir.

Birçok Star Wars fanatiğine göre, bu karakterin ilk bölümde ölmesinin nedeni Darth Vader'dan daha fazla ilgi toplaması ve çok beğenilmesidir.

Karakter özellikleri

Darth Sidious'un ilk çırağı olan ve gerçek ismi Khameir Sarin olan Darth Maul iki taraflı ışın kılıcı kullanan, vücudunun her tarafı dövmelerle kaplı ve konuşmamayı tercih eden bir karakterdir. Siyah cüppesi, kötülüğü temsil eder. Vahşeti ve acımasızlığı yansıtan Darth Maul karakteri filmde acımasızca diğer karakterleri katletmiştir.

Hikayedeki rolü

Uyarı: Yazının devamı, eserin konusu hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.

Darth Sidious'un acımasız eğitimi altında yılmadan başarıya ulaşmış ve bir Sith çırağı olmuştur. Ustasına ihanet edecek tavırda olmasa da tum Galaksiyi karşısına alabilecek durumdadir. Bütün herşeyden nefret etmesinin sebebi küçükken ailesinin katledilmesidir. Sith olmasının nedenlerinden biri de budur. Zabrak erkeği olan Darth Maul, Ticaret Federasyonu'nun başı Nute Gunray ve teğmeni Rune Haako'nun elinden kaçan Kraliçe Amidala'nın mekiğini Tatooine'e kadar takip etmiş ve Qui-Gon Jinn'e sürpriz bir saldırı düzenlemiştir. Daha sonra Naboo'ya gönderilen Darth Maul bir kez daha Qui-Gon Jinn ve çırağı Obi-Wan Kenobi ile karşılaşmıştır. Çift taraflı ışın kılıcıyla ikisiyle de eşit bir şekilde dövüşüp uzak bir kesimde Obi-Wan düellodan uzak kalınca Darth Maul, Qui-Gon Jinn'i öldürmüştür. Obi-Wan'ın öfkesiyle bir kez bile olsa karanlık tarafın enerjisini kullanan Darth Maul onu yandaki egzoz boşluğuna itmiştir. Obi-Wan, tekrar aydınlık tarafın gücünü kullanarak Qui-Gon'un kılıcını alıp sürpriz bir atakla Darth Maul'u eninden ikiye bölmüştür. Egzoz boşluğuna düşerek kaybolan Darth Maul kibirinin kurbanı olmuştur.Daha sonra ise kardeşi Savage Opress tarafından bulunmuştur ve aklı yerinde değildir. Sonradan Şef Talzin onun beynini yerine getirmiştir.Sonra da iki kardeş Mandalore'ye saldırmış ve gezegenin yönetimini ele geçirmiştir.Darth Sidious Darth Maul'un yaşadığını hissedince onu öldürmek için Mandalore'ye gitmiştir.Öldürmek istemesinin tek nedeni ise Sith Düzenidir.Bir öğrenci bir çırak olması gereklidir.Onun için Darth Maul ölmelidir.Darth Sidious onlara saldırır ve ilk önce Savage Opress'i sonra ise Darth Maul'u öldürür ve Corucant'a geri döner.Darth Maul Hakkında Bilgi


Darth Maul
Darth Maul

Darth Maul Hakkında Video


Darth Maul konusunu görüntülemektesiniz.
Darth Maul nedir, Darth Maul kimdir, Darth Maul açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video