Çungarya Kapısı


Koordinatlar: 45°30′K 82°20′D / 45.5°K 82.333°D / 45.5; 82.333

Geçidin doğu ucunda bulunan, Çin tarafındaki Alashankou'da bir cadde

Çungarya Kapısı (Çungarya Geçidi olarak da bilinir, Kazakça: Жетісу қақпасы, Rusça: Джунгарские ворота, Cungarskiye Vorota, Çince: 阿拉山口; pinyin: Ālāshānkǒu/Alatav şankou)), Çungarya Aladağları ile Baerluko ve Mali sıradağları arasında geçit.


Kazakistan'daki Balkaş-Alakol Çöküntüsü ile Çin Halk Cumhuriyeti'nin batı kesimindeki Aibi Gölü havzasını birbirine bağlar. Genişliği 10-40 km arasında değişir. Güneydoğu rüzgarı soğuk mevsimde vadinin en dar kesimine bir kasırga şiddetinde ulaşır. Çungarya Kapısı çok eskiden beri göçebe kabileleri İç Asya'dan Kazakistan bozkırlarına ulaştıran bir geçiş yoluydu. 13. yüzyıl başlarında Cengiz Han'ın askerleri de aynı yolu kullandı.

Çungarya Kapısından geçen demiryolu Çin tarafındaki son istasyon olan Alashankou'dan başlayıp Kazakistan tarafındaki ilk istasyon olan Drujba'da sona erer. Sovyetler Birliği ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında, Çin'in batısını Kazakistan'a bağlayacak demiryolunun inşasına 1954'te karar verildi. Demiryolunun Sovyet tarafındaki kısmı 1959 yılında sınırdaki Drujba'ya kadar getirilirken, demiryolunun Çin tarafındaki kısmı, ancak 1962 yılında Doğu Türkistan'ın merkezi Urumçi'ye kadar uzatılabildi. Çin-Sovyet ayrılığı nedeniyle uzun yıllar tamamlanamayan demiryolunun inşaatı ancak 1990 yılında bitirilebildi.

Wikimedia Commons'ta Çungarya Kapısı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
 Çin coğrafyası ile ilgili bu madde bir taslaktır. Maddenin içeriğini geliştirerek Türk Arama Motoruna katkıda bulunabilirsiniz.


Çungarya Kapısı Hakkında Bilgi

Çungarya Kapısı

Çungarya Kapısı
Çungarya Kapısı
Çungarya Kapısı konusunu görüntülemektesiniz.
Çungarya Kapısı nedir, Çungarya Kapısı kimdir, Çungarya Kapısı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru