Çöl kobrası


Atractaspis wilsoni
Naja morgani

Dış bağlantılar
Wikimedia Commons'ta Çöl kobrası ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies'te Çöl kobrası ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Çöl kobrası (Walterinnesia aegyptia), Türkiye'nin Urfa civarindaki kurak alanlarda, Orta Doğu´da yaşayan bir kobra türü.

Konu başlıkları

  • 1 Özellikleri
  • 2 Yaşam alanları
  • 3 Avlanma ve beslenme
  • 4 Üreme
  • 5 Dağılımı
  • 6 Türkiye'de yayılışı
  • 7 Dış bağlantılar

Özellikleri

Türkiye'de yaşayan tek kobra türüdür.Vücüt boyu 120cm`dir ve baş ince bir boyunla gövdeden ayrılmaz. Gözleri nispeten iri ve gözbebğı yuvarlaktır. Sırt pulları gövdenin ön yarısında ve kuyruk üstünde bariz karinalı, arka yarısında ise düzdür. Kuyruk altı pullarından bazıları tektir. Vücüt tek renkli parlak siyah veya siyahımsı kahaverengidir. Genç fertlerde sırtta eyer şeklinde açık renkli lekeler bulunabilir. Karin tarafı biraz daha açık tondadır. Ürktüğünde gövdesini yere yapıştırır ve başını gövde halkalarının altına sokmaya çalışır. Rahatsız edildiğinde kuvvetli tıslama sesi çıkarır ve ısırma gösterisi ile tehlikeyi uzaklaştırmaya çalişir.

Yaşam alanları

Seyrek bitkili çöl veya çölümsü, taşlık ve kumluk steplerde yaşar. Kalker taşli yamaçlarda da sık görülür. Ayrıca vadilerde, vaha ve terk edilmiş bahçelerde de rastlanır. Buralarda kaya yarikları ile bunlarin altlarinda ve küçük kemirici yuvalarında barınır

Avlanma ve beslenme

Besinlerini küçük kemiriciler, kuşlar, kertenkele ve kurbağa türleri teşkil eder. Zehirli olan bu tür, avlarını zehirleyerek öldürür veya canlı iken yutar. Zehiri sinir sistemini tahrip ederek büyük acı ile ölüm neden olur. Zehirinin etkisi Hindistan'daki Gözlüklü Kobra türüne yakındır. Gizli yaşadığından insanları zehirleme olasılığı çok düşüktür.

Üreme

Yumurta birakır. Türün üreme biyolojisi hakkında fazla bilgi yoktur.

Dağılımı

  • Mısır
  • Suriye, Ürdün, İsrail, Irak, Suudi Arabistan, İran ,Türkiye

Türkiye'de yayılışı

Son yillarda Şanlıurfa il merkezinin batısındaki dağlık kısımda, kayalık yamaçlarda saptanmıştır. Ayni türün Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık 50 km doğusundaki Tek Tek Dağları´nda bulunmakda dır.


Dış bağlantılar

Çöl kobrası açıklaması ve taksonomisiÇöl kobrası Hakkında Bilgi

Çöl kobrası

Çöl kobrası
Çöl kobrası

Çöl kobrası Hakkında Video


Çöl kobrası konusunu görüntülemektesiniz.
Çöl kobrası nedir, Çöl kobrası kimdir, Çöl kobrası açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video