Fri . 19 May 2019

Çökelikkışla, Tokat

coekelikkışla tokatee, coekelikkışla tokat seyahat

Çökelikkışla
—  Köy  —
Tokat
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Merkez
Nüfus (2000)
 - Toplam 339
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 356
İl plaka kodu 60
Posta kodu 60000
Tokat ilindeki yerleşim yerleri listesi
İnternet sitesi:

Çökelikkışla, Tokat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Tarihi kalıntılardanda anlaşılacağı gibi tarihi Hititler, Romalılar, Bizans ve Selçuklulara kadar dayanır. Fakat şu andaki yerleşik halk Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan gazinin 1071 Malazgirt zaferinden sonra Anadoluya göç eden Türk boylarından oldukları ve Büyük Selçuklu devletinin yıkılmasından sonra Anadolu Selçuklu devletinin kurulmasıyla bu devletin egemenliğinde yaşadıkları tarihi kaynaklardan anlaşılmaktadır. Orta asya Türkmen boylarından olan halk orta asyadan göç ederek, Toroslara yerleşip daha sonra Tokat'a yerleşmişlerdir. Yörük Türkmen aşiretine bağlı bir boy olduğu kayıtlarda mevcuttur. Selçuklular zamanındaki Tokat beyine isyan etmişler Tokat beyi de bunları çeşitli bölgelere dağıtmıştır. Çökelik Kışla'ya yerleşenler yaz mevsiminde İman Gazi Dağı denilen (Türkmen yaylasıda denir) dağı yayla olarak kullanmışlardır. Kışında halen bulundukları köyde oturmuşlardır, burada küçükbaş hayvancılıkla uğraştıklarından (kıl keçisi = Kara keçi) ve hayvanların sütünden çökelik peynir vs gibi süt ürünlerini yapıp sattıklarından adı Çökelikkışla olarak kalmıştır. Köyün ilk kurucusu İMAM GAZİ'dir. Onun ismi yaylaya verilmiştir, türbesi hala yayladadır. Bakımsızlıktan kaybolmaya yüz tutmuştur.Köye, İlkokul 1973 yılında yapılarak eğitim öretim bu tarih itibariyle başlamıştır.Bu tarihten önce okuma yazma oranı yok denilecek kadar azdır.Köye, Elektrik rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu zamanında 1985 yılında gelmiştir.Telefon yine 1980'li yılların sonunda bağlanmıştır.Evlere içme suyu 1990'lı yıların sonunda bağlanmıştır.

Kültür

Gelenek ve görenekleri örf ve adetleri yaşatmak için büyük çaba sarfedilmektedir.

Coğrafya

Tokat merkezine 35 km uzaklıktadır. Etrafı dağlarla çevrili olan köyün Yeşilırmağın kıyısında kurulmuş olması büyük avantajlar sağlamaktadır. Doğusunda Çortan dağları ve Dikmen tepeleri batısında ovayla kaplı kuzeyde Acıpınar dağı güneyde İmamgazi dağı bulunmaktadır. Komşu köyler ise doğuda Kadıvakfı, batıda Gözova, kuzeyde Acıpınar ve Derekışla köyleri ile çevrilidir. Yolu asfaltlanmıştır. İçme suyuna kavuşmuştur. Alt yapısı çözümlenmiş fakat plansız olarak yapılan altyapı şu anda kullanılamaz durumdadır. Kanalizasyon sisteminin çalışamaz durumda olması hstalık saçmaktadır. En kısa zamanda bu sorunun giderilmesi gerekmektedir. 3 km mesafede piknik alanları olan Tokmakkaya dinlenme parkı ve mesire yeri bulunmaktadır. Tatillerde piknik yapmak ve iyi vakit geçirmek için elverişli yerdir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.yazları sıcakkışları ılık ve yağışlı geçmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 340
2000 339
1997 313

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ancak son yıllarda tarımda bazı gelişmeler kaydedilmiştir. Sebze ve meyvecilik yapılmaya başlanmıştır. Özellikle Vişne,kuru soğan,yeşil biber,domates,buğday üretimi gelişme göstermektedir.Hayvancılıkta da gelişme kaydedilmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği almasıyla birlikte muhtarlık seçimleri yapılmaltadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Duran Yalçın 1999 - Duran Yalçın 1994 - Duran YALÇIN 1989 - Salih Akgül 1984 - Osman Kılıç 1979 - Salih AKGÜL 2009 - Mutlu KAYA

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. köyde her evde içme suyu sağlıklı olarak kullanılmaktadır . PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet

coekelikkışla toka toka, coekelikkışla tokat seyahat, coekelikkışla tokat turkey, coekelikkışla tokatee


Çökelikkışla, Tokat Hakkında Bilgi

Çökelikkışla, Tokat


 • user icon

  Çökelikkışla, Tokat beatiful post thanks!

  29.10.2014


Çökelikkışla, Tokat
Çökelikkışla, Tokat
Çökelikkışla, Tokat konusunu görüntülemektesiniz.
Çökelikkışla, Tokat nedir, Çökelikkışla, Tokat kimdir, Çökelikkışla, Tokat açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Makoto Okubo

Makoto Okubo

Makoto Okubo d 3 Mart 1975 eski bir Japon futbol oyuncusudur İstatistikleri Kulüp performansı Lig ...
Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu Dünya'nın ekseninin üst kısmında, (kuzey)de kalan noktayı tanımlar. Güney Kutbu Antarkti...
Bojan Markovski

Bojan Markovski

Bojan Markovski (d. 8 Ağustos 1983), Makedon futbolcu. Kıbrıs 1.Lig takımlarından Apollon Limassol'd...
Sai Mustafa Çelebi

Sai Mustafa Çelebi

Osmanlı şair, nakkaş (ressam) ve biyografi yazarı. (d.?-ö.1595, İstanbul) Çocukluk arkadaşı Mimar Si...