Çınarlıdere, Balıkesir


Çanarlıdere Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
    • 2.1 Coğrafya ve İklim
  • 3 Nüfus
  • 4 Ekonomi
  • 5 Muhtarlık
  • 6 Altyapı bilgileri
  • 7 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün önünden küçük bir dere geçmekte olup ,bu dere kenarları tarihi çınar ağaçları ile doludur. Köyün ismi buradan gelmektedir. Köy halkı Karakeçili Yörüğü olup, kökleri Osmanlı hanedanına kadar uzanır. Köyün kuruluşu Cumhuriyet öncesine kadar dayanmaktadır. Civardaki en eski köydür.Osmanlı hanedanlığından gelen bir bey ,balıkesirden oğlunu kaçırmak düşüncesindeyken sürüden kaçan kelesini(dana) ararken tabiatı ve suyu görünce obasını taşıyarak köyü kurmuştur.

Kültür

Bundan on yıl öncesine kadar düğünlerde yağlı güreş müsabakaları yapılmaktaydı. Düğünlerde gelin alma sırasında delikanlı başı Türk bayrağı taşır, ancak önemli olan olgu, bu bayrağa elmacık isimli güzel renklı yabani bir kuşun asılmasıdır. Düğün, cenaze, hacı mevlidi gibi tüm sosyal olaylarda davetlilerin tamamına yemek ikram edilmektedir. Keşkek, tirit, yoğurtlu borani köyün meşhur yemeklerindendir. Köyde kahve yoktur. Ancak 2007 yaz aylarında yenilenen köy camiinin yanındaki köy odası köy halkının toplanma yeridir. Burada özellikle ramazan ayında bir kişi o günkü iftar yemeği giderlerini karşılar, yemek sonrası sohbet edilir, bazen yüzük isminde bir oyun oynanır. Yukarıda bahsedilen sosyal olaylar sadece Çınarlıdere Köyü'ne özgüdür.Yine köy halkının tamamı Fenerbahçe Spor Klubü taraftarıdır.

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.doğal olarak yetişmiş iğneli çam, kızılcık ağaçlığı ,meşe ağaçları vardır.Köy ormandan açmadır.En son yellipınar suyu köye getirilmiş su sorunu tamami ile ortadan kalkmıştır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 61
2007
2000 118
1997 104

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Arıcılık ve tütüncülükte yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2009 Davut Tuna
2004 Salim Alaca
1999 Davut Tuna
1994 Davut Tuna
1986 Neşet TUNA
1989 Seyfettin KAZAN
1984

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün hem içme suyu şebekesi var, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Çınarlıdere, Balıkesir Hakkında Bilgi


Çınarlıdere, Balıkesir
Çınarlıdere, Balıkesir

Çınarlıdere, Balıkesir Hakkında Video


Çınarlıdere, Balıkesir konusunu görüntülemektesiniz.
Çınarlıdere, Balıkesir nedir, Çınarlıdere, Balıkesir kimdir, Çınarlıdere, Balıkesir açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru