Cihanşarlı, Sorgun


Konu başlıkları

  • 1 Kültür
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Altyapı bilgileri
  • 7 Dış bağlantılar

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Bilinen başlıca yemek tatlıları; Yarma aşı, bulama aşı, katıklı aş, mercimekli kesme aşı, herle aşı, sütlü aş, düğürcük aşı,suluköfte, arabaşı, acılı çorba,pastırmalı madımak,haside, sütlü, baklava, sini, köremez ve boranı dır.

Coğrafya

Yozgat iline 43 Km., Sorgun ilçesine 7 Km. uzaklıktadır. Zengin kömür madenleri üzerine kurulmuş bir köydür. Asıl adının Cihan-şerli olduğu rivayet edilmektedir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 450
2000 439
1997 426

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Köyde kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Birkaç Hikaye

Önceki ismi "Danışman" olan köyün olduğu yerde "Cihan Şahı" adıyla bir bilge kişi oturmuş. Çevredeki insanlar müşkülatını buna danışırlarmış. Da­nışmaya gidenlere; "Nereye gi­diyorsun?" dediklerinde, "Cihan Şahına danışmaya gidiyorum." cevabını alıyorlarmış. Köyün güneyinde bir çiftlik vardır. Buraya da "Danışman Çiftliği" denilmektedir. Bu çiftlikte "Uripin" adlı zen­gin bir ermeni oturmuş. Uripin; Yozgat' taki Çapanlardan Yusuf İzzettin adlı bir ileri gelen şahıstan kumaş alarak, çiftlikte kumaş dükkanı açmış. Civar halkı elbise ihtiyacını buradan temin edermiş. Veresiye alış veriş yapan köylüler kıtlık olunca aldığı malın parasını ödeyememiş. Uripin, köylülerin borcuna karşılık arazi almış, çok zengin olmuş.

Ermeni tehcirinde, Çapanlardan Yusuf İzzettin'e arazisini vererek, ortadan kaybolan Uripin'in arazisi bir süre Yusuf İzzettin'in yedieminde kalmış. Yusuf İzzettin'in Çapanoğlu isyanı olarak tabir edilen olaylar esnasında ba­şına bazı olaylar gelince, bu araziye devlet el koyarak, halka satmış. Araziyi Yozgatlı Nizamoğulları almış. Çiftliğin hisselerinin tamamı başkalarına satılmış olup, Nizamoğullarının hissesi kalmamıştır.

Köyün "Danışman" ve "Cihan Şahı" adıyla anılması yıllar sürmüş.

Bir rivayete göre de; eski isminin "Cihan Şehri" olduğu, köyde iki bey veya sülale arasında kavgaların mey­dana geldiği, o günden bu tarafa "Şer" li anlamında "Cihan Şerli - Cihanşarlı" olarak değiştiği anlatılmaktadır.

Köy yerleşkesi Sorgun Linyit işletmesi'nin güney-doğusundaki tepe yüzeyinde yeralmaktadır. Ankara-Kayseri Karayoluna yaklaşık 2 km'lik bir asfalt yol ile bağlıdır.

Köyün arazisi verimlidir. Köyün arazisinden kuzeyden güneye Eğriöz Deresi akmaktadır. Bu derenin geçtiği alanlarda sulu tarım yapılmaktadır. Sorgun Şeker Fab­rikası köy arazisi üzerinde kurulmuştur. Cihanşarlı köyü kuzeyde Sorgun ilçesi, Çatmasöğüt köyü , kuzey batı da Çiğdemli kasabası ve Burunöern köyü, doğuda Osmaniye ve Mirahor köyleri, güneyde Çayözü köyü,Danışman Çiftliği ve güney batıda Akoluk Köyleri ile çevrilidir. Halkın geçimi tarıma dayanır. En çok buğday, şekerpancarı, mercimek ve nohut tarımı yapılır. Ayrıca dere kenarlarında kavak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Köyler arasında şehire ençok göç veren köylerden birisi de Ci­hanşarlı' dır. İlçeyle köy arasında yüksek bir hüyük vardır. Buraya "Güz höyüğü" denilmektedir.

Köyde ilk eğitim - öğretim 1954 yılında başladı. Okul ise 1958 tarihinde yapıldı

Yıkılan cami 1943 yılında tamir görmüştür. Daha sonra bu cami yıkılarak, yerine 1993 yılında ibadete açılan kubbeli bir cami yapılmıştır. Şuan Sağlık Ocağında

V. Hemşire Rabia Balçık

görev yapmaktadır.

Köy Mevki Adları: Danışman Altı, Poyrazlık, Arkaltı, Kale Deresi, Değirmenönü, Güz Hüyüğü, Sekitarla, Boruhlu, Höke, Çürük, Karaçalı, Eğriyar, Çanak, Örenderesi,Karlıkoyak, Kuruçoğlu, Kamişli ve Üçercedir..

Sülâleler: Bıtalgil, Akifgil, Bağgil, Keller, Haşeriğil, Davutgil, Gatilgil, Gucurgil, Hamdiller, Karabekirgil,Taşkanlar, Maçiler, Karadeliğil, Ayıcılar, Kendirgil, Kekeçgil.

Lâkablar: Pancar, Gatıhcı, Cıllı, Çöp Üsüün, Kör Kerim, Kel Nazmi, Pothamdi, Patlah Osman, Dodah, Kittir, Kör Cıllı, Gidiga, Kel Gazi, Bıtalın Bekir,Kör Ahmet, Kıllıç, Mutu, Mini, Haşerinin Hacı, Kara, Bitik, Gürsel, Kosük, vb.

En Çok Kullanılan Soyadlar: Taşkan, Aktaş, Çiftçi, Çalışkan, Alan, Doğan, Üstün, Altan.

Görev Yapan Muhtarlar: İb­rahim Özcan, Mehmet Çalışkan, Hacı Halil Çiftçi, İbrahim Öncü, Arif Çalışkan, Halit Taşkan, Resul Aktaş, Osman Çiftçi, Bahattin Çiftçi, Hulusi Ekinci

Görevli Muhtar: Ali Rıza Arslan

Aşık Oyunu: Hayvan aşıkları ile (Hayvan bacaklarından çıkarılan) oynanır. Normal olarak 1,5 veya 2 m çapında daire çizilir. Daireye bir metre uzakta atış çiz­gisi çizilir. Oyuncu sayısına göre aşık sayısı da değişir. Tek ve eşli olarak ta oynanır. Oyuncu sayısı dörtten az olursa genellikle ikişer aşık dairenin merkezine tek sıra halinde dizilir. Oyuncu sayısı dörtten fazla ise birer aşık konur. Çizgiden aşıklara atış yapılır. Daireden aşığı çıkaran çıkardığı aşığı alır. Bütün aşıkların daire dışına çıkarılmasıyla oyun biter, en fazla aşık çıkaran, bir o kadar aşık kazanır. Oyunun başına dönülür. Yeniden atış yapılır. Aşığın daire'den çıkarma sayısına "Enek" denir. Sayısından fazla çıkaranlara "Lıkkır" kazanmış denir

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Cihanşarlı, Sorgun Hakkında Bilgi


Cihanşarlı, Sorgun
Cihanşarlı, Sorgun

Cihanşarlı, Sorgun Hakkında Video


Cihanşarlı, Sorgun konusunu görüntülemektesiniz.
Cihanşarlı, Sorgun nedir, Cihanşarlı, Sorgun kimdir, Cihanşarlı, Sorgun açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru