Ciğerdelen Muharebesi


Koordinatlar: 47°47′57″K 18°43′05″D / 47.79917°K 18.71806°D / 47.79917; 18.71806

Ciğerdelen Muharebesi
Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları

Ciğerdelen Muharebesi, Juliusz Kossak
Tarih 7-9 Ekim 1683
Bölge Štúrovo, Slovakya
Sonuç Alman-Leh zaferi
Taraflar
Osmanlı İmparatorluğu Avusturya Arşidüklüğü

Lehistan Krallığı

Komutanlar
Kara Mehmet Paşa Stefan Bidziński
III. Jan Sobieski
Güçler
16.000 27.000
Kayıplar
9.000 1.500

Ciğerdelen Muharebesi, Macarların Párkány, Osmanlıların Ciğerdelen dedikleri, II. Dünya Savaşı'ndan sonra bugün kullanılan ismiyle Štúrovo'da 7 Ekim 1683 günü Osmanlı ordusu ile Alman-Leh ordusu arasında yapılan ve iki parçadan oluşan muharebedir; ilk çatışma Sobieski'nin saldırısıyla başlamış ve Osmanlılar bu saldırıyı püskürtmüştür, iki gün sonraki ikinci çatışmada ise ittifak güçleri genel saldırı gerçekleştirmiştir ve Osmanlılar yenilmiştir.

II. Viyana Kuşatması'nın ertesinde, 2 Ekim 1683 günü III. Jan Sobieski ve V. Karl Macaristan'daki Haçlı birlikleri ve Türk savunma hatları hakkında bir görüşme yaptılar ve saldıracakları bölgenin neresi olacağına karar verdiler. Asıl hedefleri olan Uyvar (Nove Zamky) yöresinin yağış nedeniyle sularla kaplanması üzerine Ciğerdelen (Párkány)'e ilerlemeye karar verdiler. Ciğerdelen Tuna'nın kuzeyinde bulunuyordu ve Estergon'dan karşı kıyıya uzanan Türk bölgesine geçiş noktasıydı, Osmanlılar burası sayesinde İmre Tököli ve Macarları baskı altında tutabiliyordu.

Savaş

Ciğerdelen (sol taraf) ve Estergon'un 1664 yılında yapılan bir çizimi

17 bin Alman ve 10 bin Leh askerinden oluşan ittifak kuvveti 6 Ekim günü Ciğerdelen'e vardı. Burada Sobieski, müttefiklerini dinlemeden erken saldırıya geçti ve Osmanlı orduları tarafından bozguna uğratıldı, savaş alanından kaçarak canını zor kurtarabildi; ama hemen arkasından yerini dolduran Alman orduları Lehleri yeniden toparlayarak büyük bir saldırıya geçtiler.

Bu saldırıya karşılık 16 bin kişilik Osmanlı ordusu Ciğerdelen'in zaten elverişsiz olan savunma hatlarından fırlayarak düşmana saldırdı. Bir saat sonra ittifak kuvvetleri Osmanlılar'ı nehir kıyısına sıkıştırdı ve nehir üzerindeki köprüyü bombaladı. Ölüm geçidine dönen köprüde binlerce Osmanlı askeri öldü veya Estergon tarafına geçmeye çalışırken boğuldu. Muharebe Osmanlı yenilgisiyle sonuçlandı.

Wikimedia Commons'ta Ciğerdelen Muharebesi ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.

Ciğerdelen Muharebesi Hakkında Bilgi

Ciğerdelen Muharebesi

Ciğerdelen Muharebesi
Ciğerdelen Muharebesi

Ciğerdelen Muharebesi Hakkında Video


Ciğerdelen Muharebesi konusunu görüntülemektesiniz.
Ciğerdelen Muharebesi nedir, Ciğerdelen Muharebesi kimdir, Ciğerdelen Muharebesi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter
Ciğerdelen Muharebesi
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail