Çevrimli, Sulakyurt


Çevrimli, Kırıkkale ilinin Sulakyurt ilçesine bağlı bir köydür.

== Tarihçe == Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.ama güzel bir köydür

Konu başlıkları

  • 1 Kültür
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Altyapı bilgileri
  • 7 Dış bağlantılar

Kültür

Köyün en önemli geleneği; düğünlerinin perşembe günü düğün yemeği verilerek başlaması ve pazar günü gelin indirme ile bitmesidir.Düğün yemeği özenle hazırlanır.Tüm köylülerin katılımını sağlamak için davul zurna ile her eve gidilerek haber verilir.Düğünlerdeki en önemli gelenek bol bol mermi atılması ve tüm gün (24 saat)davul zurna ile düğün kahyası önderliğinde köy içerisinde gezilmesidir.Gelin indirme adeti pazar günü gelin evinden gelinin alınıp damat evine getirilmesi ile başlar.Gelin, damat evine indiğinde gelinin kaynanası ve kayınbabasının güreştirilmesi ile bu adet sona erer.Genelde bu güreşin galibi gelinin kaynanası olur.

Ankara,Kırıkkale,İstanbul köylülerin göç ettiği başlıca illerdir.Öyleki Ankara Boğaziçi mahallesi ikinci Çevrimli Köyü diye anılır.Düğün ve cenazelerde hemen hemen tüm köylüler bir arada olmaya özen gösterirler.

Köyün en önemli hazinesi memba suyu kalitesindeki çeşmesidir.Köyümüz dere yatağında olması sebebiyle ara sıra sele maruz kalmaktadır..,

Coğrafya

Kırıkkale iline 58 km, Sulakyurt ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim

İlçenin iklimi, [[Türkiye'de karasal İklimi|yazı serin kışı biraz soguk geçer

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 392
1997 391

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 2009 verilerine göre inşaat sektöründe /100 işci çalişmaktadır.köyün yeni gencleri ise eskiye tabiren %95 okumakta ve başarısı%90dır köy halkı bunda büyük gurur duymaktalar.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.internet vardır, köyün ormanı bütün hizmete eşdeğerdir ve memleketimiz truzime katkısı olcak bi köydür.suyu ormanı memelekette bulunmayacak bişeydir.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Çevrimli, Sulakyurt Hakkında Bilgi


Çevrimli, Sulakyurt
Çevrimli, Sulakyurt

Çevrimli, Sulakyurt Hakkında Video


Çevrimli, Sulakyurt konusunu görüntülemektesiniz.
Çevrimli, Sulakyurt nedir, Çevrimli, Sulakyurt kimdir, Çevrimli, Sulakyurt açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru