Ceviz Kabuğundaki Evren


DoğrulukGörüldü

Atla: kullan, ara Başlığın diğer anlamları için Evren (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.
Ceviz Kabuğundaki Evren
Yazarı Stephen W. Hawking
Özgün adı The Universe in a Nutshell
Dili İngilizce
Türü Bilim kitapları
Yayımcısı Bantam Spectra (orjinal)
Alfa Basım Yayım Dağıtım (Türkçe basım)
Basım tarihi 2001
Sayfa sayısı 224
ISBN ISBN 0-553-80202-X
OCLC Numarası 46959876
DOS 530.12 21
LCC QC174.12 .H39 2001

Evrenin en karmaşık sorun ve sorunsallarını yalın bir dile indirgemeyi başaran Stephen W. Hawking, kırk dile çevirisi yapılan Ceviz Kabuğundaki Evren ya da özgün adıyla The Universe in a Nutshell kitabında, fizik gibi karmaşık bir bilimi, insanoğlunun nereden başladığı ve nerede biteceği henüz bilinmeyen zaman kavramı çerçevesinde masalsı bir yolculuğa çıkartır.

Zamanın bir başlangıcı var mıdır? Yoksa zaman, sonsuz olduğu gibi başlangıçsız mıdır? İçine düşenin sonsuzlukta yitip gideceği kara delikler nedir? Evrenin sonsuzluğu içinde birer yansıma mı? Evrendeki büyük patlamanın enflasyona bağlı olduğunu biliyor muydunuz? gibi sorulara yanıt veren Hawking, yirminci yüzyılın başlarından bu yana, diğer bir deyişle Einstein’dan Hawking’e fiziğin yolculuğundan kesitler verir. Bu kesitlere bakarak, insanoğlu, geçmişini, varoluş nedenlerini ve belki de kendisini nasıl bir yok oluşun beklediğine dair ipuçlarını bulacaktır.

Genel Görelilik, kuantum mekaniği, kara delikler, süper novalar, süper bağlar, p-zarlar, süper kütle çekimi ve membralar bilim dünyasına dışarından bakanlara pek tanıdık gelmiyor. Ama zamanı ve varoluşu kavrayabilmek, yaşadığımız evrene farklı bir pencereden bakabilmek için bilim adamı olmak da gerekmiyor. Einstein’ın ardından dünyanın ikinci büyük fizikçisi olarak kabul edilen Stephen Hawking, yukarıda sıraladığım matematik ve fizik kokan konuları duru anlatımıyla bir kitapta topladı. Hawking’in, Türkçe’ye tercüme edilerek Haziran 2002’de Alfa Yayınları tarafından piyasaya sürülen “Ceviz Kabuğundaki Evren” adlı kitabı tüm dünyada yoğun bir ilgiyle karşılandı. Bu yazıyı, kitabı tanımaya başlamadan önce ısınma hareketleri yapmak olarak görüyorum. Ceviz Kabuğundaki Evren’in içeriğiyle ilgili detayları önümüzdeki günlerde yayınlayacağımız ikinci bölümde bulacaksınız.

Ceviz Kabuğundaki Evren, 2002 yılında Aventis Ödülü kazanmıştır.Ceviz Kabuğundaki Evren Hakkında Bilgi


Ceviz Kabuğundaki Evren
Ceviz Kabuğundaki Evren

Ceviz Kabuğundaki Evren Hakkında Video


Ceviz Kabuğundaki Evren konusunu görüntülemektesiniz.
Ceviz Kabuğundaki Evren nedir, Ceviz Kabuğundaki Evren kimdir, Ceviz Kabuğundaki Evren açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru