Cep Plajı


Cep Plajı genellikle iki burun arasında yer alan küçük plajlara denir.Plajların en önemli çökel kaynağı akarsulardır. Akarsular, kara alanlarından taşıdıkları çeşitli boylardaki kırıntılı malzemeyi deniz alanlarına taşırlar ve deltaları oluştururlar. Deltaların denizle temas ettiği yerlerde kıyı süreçleri (dalga, kıyı boyuna akıntı) hakimdir. Özellikle ince taneli malzemeler (ince kum) kıyı boyunca taşınarak cep plajlarını oluşturabilir. Kıyıdaki rejim değişikliklerinde özellikle kıyı gerisindeki depolanma alanların da (kıyı kumulları gibi) plajlara kırıntılı malzeme sağlar.

Aşınmalı kıyılarda, ana kayalar önemli kum kaynağını oluşturur. Dalga aşındırması nedeniyle oluşan küçük koylar içerisinde çevrelerindeki kayalardan aşınan kırıntılı malzemenin birikmesi sonucu plaj gelişir, bunlara cep plajı adı verilmektedir.

Cep plajlarının çökel miktarları ve çökel türleri dalgaların şiddeti, türü ve şekliyle alakalıdır. Bu alanlarda bulunan hayvan varlıkları arasında denizminaresi, istiridye, yosun, kırmızı alg, midye, solucan ve bunlarla beslenen kuşlar bulunur.

Kaynaklar

http://www3.csc.noaa.gov/beachnourishment/html/geo/scitech.htm http://www.crd.bc.ca/watersheds/ecosystems/pocketbeaches.htmCep Plajı Hakkında Bilgi

Cep Plajı

Cep Plajı
Cep Plajı

Cep Plajı Hakkında Video


Cep Plajı konusunu görüntülemektesiniz.
Cep Plajı nedir, Cep Plajı kimdir, Cep Plajı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru