Çelebiler, Sındırgı


Çelebiler, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Bu köy kurtuluş yılları zamanında 2 kardeşin o yöreye gelmesiyle oluşmuştur.Çelebi mehmet ve Karaca mehmet kardeşlerin birbirinden ayrılması ile Karaca mehmet bu gun Karaagac koyunun kurucusu olup o bolgede yerleşmiş.Çelebi mehmet ise celebiler bolgesine yerleşmiştir.Köyün 3 tane yerleşim yeri olmuştur. İşgaller köyün son oluşumunu etkilemiştir ve en guvenli yer olarak şimdiki olduğu bölgeye yerleştirilmiştir.Köyün yeri çok güzeldir.Tam bir kentleşme planı mevcuttur.

Kültür

Köyün ünlü yemekleri: Börek en başta gelen yemeklerindendir.Her çeşiti yapılır ıspanaklı katıklı kıymalı patatesli vb.gibi...Bir diğer yemekte Tirit bır yufka yemeğidir ayrıca dügünlerde ya da sünnet cemiyetlerinde mısafirlere ikram edilır. İki katlı ısırgan otlu, katıklı vede ıspanaklı börekleride meşhurdur.Düğünlerde ve bayramlarda köye gelen konuklara en iyi şekilde ikramda bulunulmaktadır.Buğdaydan yapılan keşkek ve etli nohut vazgeçilmez yemek liste başında yer alır. Köyün gençleri iş imkânı az olduğu için dışarı gitmektedir genç sayısı cok azdırhemen hemen her düğünde tüm dışarıdaki gençler gelir ve eğlenirler şimdiki nufus 150 civarıdır ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılan koyunların (yün)kırkım zamanı köyün ileri gelenleri tarafından birbirlerine yardım edilerek yapılır. Bu etkinlikte höşmelim tatlısı yapılarak ikram edilir.

Coğrafya

Balıkesir iline 61 km, Sındırgı ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 344
1997 392

köyün nüfüsü ekonomik nedenlerden dolayı göç edenler sayesınde çok azalmış olup köydeki sosyal faaliyetler sıfıra inmiştir

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Çelebiler, Sındırgı Hakkında Bilgi


Çelebiler, Sındırgı
Çelebiler, Sındırgı

Çelebiler, Sındırgı Hakkında Video


Çelebiler, Sındırgı konusunu görüntülemektesiniz.
Çelebiler, Sındırgı nedir, Çelebiler, Sındırgı kimdir, Çelebiler, Sındırgı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru